Kleimoras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dvirankio kleimoro piešinys
Kleimoras palašas

Kleimoras (angl. claymore) – škotiškas kalavijas, galintis būti vieno iš dviejų tipų – dvirankis kleimoras ar kleimoras palašas.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis claymore, manoma, kilęs iš gėlų claidheamh mōr 'didysis kalavijas' [1]. Kiti teigia, kad jis kilęs iš claidheamh da lamh 'dvirankis kalavijas'.

Dvirankis kleimoras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvirankis kleimoras buvo didelis kalavijas, naudotas viduramžiais. Jį naudojo klanų tarpusavio kovose ir kovose su anglais maždaug 1300-1700 m. Paskutinis mūšis, kuriame, manoma, naudojo daug tokių kleimorų, buvo 1689 m. Kilikrankio mūšis (Battle of Killiecrankie).
Dvirankiai kleimorai buvo mažesni už kitus dvirankius kalavijus. Kleimorų skersinio šakos, besibaigiančios mentelėmis (dažnai primenančiomis keturlapį), būdavo maždaug 15° kampu palenktos į geležtės pusę.
Rečiau žinomas kleimorų tipas – kriaukliškas kleimoras (clamshell hilted claymore) turėjo kitokią gardą: kleimoriškas skersinis papildytas dviem rankenos pusėn nulenktomis „geldelėmis“.[2]

Vidutinis kleimoras būdavo maždaug 140 cm ilgio (rankenos ilgis apie 33 cm, geležtės – apie 107 cm), svėrė apie 2,5 kg.

Kleimoras palašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1715 m. škotų sukilimo aprašyme minimi kleimorai, spėjama, buvo ne dvirankiai kleimorai, kurių tuo metu nebenaudojo, o pintiniški kleimorai (basket - hilted claymores). Jie dar plačiau naudoti 1745 m. sukilime.

Šie kalavijai buvo daug trumpesni, vienrankiai, primenantys palašus (paprastai vienašmenius kalavijus sunkia geležte ir pintiniška garda). Juos pradedant XVIII a. plačiai naudojo škotų kariuomenė ir kai kurie anglų karininkai.
Gardos pintinė kirstynėse saugojo ranką [3]. Škotiški pintiniški kleimorai skiriasi nuo kitų pintiniškų palašų tuo, kad jų pintinės iš vidaus išklotos aksomu, dažnai raudonu. Rankena ar rankenos bumbulas kartais papuoštas dekoratyviniai kutais.


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „claymore.“ Webster's Third New International Dictionary, Unabridged. Merriam-Webster, 2002[neveikianti nuoroda]
  2. http://www.armourclass.co.uk/Data/Pages/Scottish_4.htm Clamshell Claymore (Kriaukliško kleimoro nuotrauka)
  3. Scottish Basket Hilt Claymore Kleimoras palašas (nuotrauka)