Kemės šcherai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kemės šcherai (rus. Кемские шхеры) – salų grupė Baltojoje jūroje prie Pomorų kranto. Administraciškai priklauso Karelijos respublikos (Rusija) Kemės ir Belomorsko rajonams.

Padėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kemės šcherai yra salynas iš daugiau kaip šimto įvairaus dydžio salų, nuo mažų uolų iki 3,5 km ilgio salų. Salos yra palei šiaurinę Pomorų kranto dalį, daugiausia Onegos įlankoje. Jos driekiasi nuo rytinio Šujostrovo galo Šujos upės žiotyse iki 65°05' šiaurės platumos.[1].

Aprašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Piečiausia salyno sala yra Varbarludos sala (rus. Варбарлуда), o šiauriausia – Studencų salos (rus. острова Студенцы). Ryčiausia salyno sala – Žilojus (rus. Жилой), esanti beveik 18 km nuo Karelijos žemyninio kranto. Salyno ilgis yra 40 km. Daugelis salų sujungtos seklumomis. Apie salas ir seklumose daug antvandeninių ir povandeninių uolų.

Salos uolingos, iš dalies apaugusios puš-eglių ir eglių-beržų mišku, medžių aukštis siekia iki 19 m. Yra negilių pelkių. Aukščiausias salyno taškas yra 123,4 m virš jūros lygio, jis yra saloje Ruskij Kuzovas (rus. Русский кузов), kuri yra didžiausia Kemės šcherų sala (matmenys 3,4×2,2 km). Antras pagal aukštį taškas (117,8 m) yra kaimyninėje saloje Nemeckij Kuzovas.

Kemės šcherai negyvenami. kai kuriose salelėse yra žvejų trobelės, kai kurių salų aukščiausiuose taškuose – astronominiai ir geodeziniai punktai.

Sudėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikslus salų ir salelių skaičius salyne nežinomas. Kai kuriuose žemėlapiuose jų yra 117. Didžiausiosios salos yra Spalio revoliucijos sala ({{ru|остров Октябрьской Революции]], Jakas, Šiaurinis Kolovaras (rus. Северный Коловар), Ruskij Kuzovas (Русский Кузов), Nemeckij Kuzovas (Немецкий Кузов), Pietinis Kiljakas (Южный Кильяк), Konevas (Конев), Revluda (Ревлуда). Kitos salos ne ilgesnė už kelis šimtus metrų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]