Kartuvės (žaidimas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kartuvių paveikslėlis ir spėjamos raidės

Kartuvės yra žaidimas, kuriam žaisti reikia popieriaus ir rašiklio bei dviejų arba daugiau žaidėjų. Vienas žaidėjas sugalvoja žodį, o kiti bando jį atspėti spėliodami raides.

Jei spėjama raidė yra spėjamame žodyje, tai žodžio sugalvotojas tą raidę parašo visose pozicijose, kuriose yra ta raidė tam sugalvotame žodyje. Jei spėjamos raidės nėra spėjamajame žodyje, tai žodžio sugalvotojas nupiešia vieną elementą kariamo žmogaus „schemą“. Žaidimas pasibaigia kai:

  • žaidėjai arba žaidėjas spėjantis užbaigia žodį arba atspėja visą žodį teisingai.
  • žodžio sugalvotojas baigia „schemą“:

Šia schema iš tikrųjų siekiama pavaizduoti kaip pakartą vyrą. Nors iškilo diskusijų apie šios „schemos“ (paveiksliuko) abejotiną skonį, tačiau ši „schema“ vis dar naudojama ir šiandien. Įprasta alternatyva vaikų mokytojams yra nupiešti obelį su dešimčia obuolių, ištrinant arba perbraukiant obuolį kai raidės spėjimas būna teisingas.

Tikslus schemos piešimas skiriasi:

  • vieni žaidėjai nupiešia kartuvių įrangą prieš žaisdami ir tik žaidimo metu piešia žmogaus kūno dalis (tradiciškai galvą, tada liemenį, tada kairę ranką, tada dešinę ranką, tada kairę koją ir galiausiai dešinę koją).
  • kiti žaidėjai pradeda be jokios schemos išvis ir piešia atskiras kartuvių įrenginio dalis taip suteikiant daugiau galimybių žaidėjui atspėti žodį.
  • bei kiti variantai

Keletas lietuviškų tinklalapių, kur galima pažaisti kartuves[redaguoti | redaguoti vikitekstą]