Kamerūno socialdemokratinis frontas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Kamerūno socialdemokratinis frontas (SDF, Social Democratic Front) – Kamerūno kairiojo centro politinė partija.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įkurtas 1990 m. gegužės 26 d. po teorinių Studijų grupės – 89 parengiamųjų darbų, kaip atsvaras vienpartinei ultrakonservatyvaus Kamerūno Liaudies demokratinio judėjimo diktatūrai, siekiant ginti socialinį teisingumą šalyje. Į steigiamąjį susirinkimą Ntarikono parke atvyko apie 80 000 kamerūniečių, nors Bamendoje buvo sustiprinti kariniai patruliai. Kariuomenei pradėjus šaudyti šioje prekybinėje gatvėje, 5 neginkluoti studentai ir malūno darbininkas buvo užmušti.

1991 m. vasario 3 d. SDF organizavo Steigiamąją asamblėją, į kurią savo delegatus atsiuntė visi regionai. Joje buvo išrinktas Vykdomasis komitetas. Iki 2004 m. įvyko 6 partijos suvažiavimai. Partijos iniciatorius Ni Džonas Fru Ndi 1992 m. spalio mėn. laimėjo prezidento rinkimus, bet prezidentas Paulis Bija, suklastojęs rinkimų rezultatus ir remiamas kariškių, jam neužleido šio posto.

1995 m. SDF paskelbė Konstitucijos projektą, privertė valdančiąją kliką pradėti demokratizavimo procesą ir 19962002 SDF jau turėjo merus 62 savivaldybėse, 1997 m. – 43 parlamento narius. 19992002 m. Čačuangas Paulis buvo Nacionalinės Asamblėjos pirmininko pavaduotojas. 2003 m. SDF iškovojo 22 vietas 180 vietų parlamente.

Ideologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1990 m. priimtas Manifestas, kuriuo partija siekia tautos vienybės, teisinės, laisvos ir demokratinės visuomenės, dvikalbės ir daugiakultūrinės politikos, socialinių ir ekonominių teisių bei laisvių, saugoti tradicijas ir gamtą, politiką įgyvendinti tik per rinkimus. 1999 m. priimta nauja politinė programa.

Socialistų Internacionalo konsultacinis narys nuo 1996 m. rugsėjo 9 d., tikrasis narys nuo 1999 m. lapkričio 8 d.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aukščiausi organai: Nacionalinis konventas, 55 narių Nacionalinis Vykdomasis komitetas, Nacionalinė patariamoji taryba ir politiniai komitetai. Būstinė Bamendoje. Turi atstovybes keliose Afrikos, Europos šalyse, JAV, Kanadoje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]