Kalnų dviratis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kalnų dviratis (angl. mountain terrain bike, MTB) – dviratis, pagal savo paskirtį ir konstrukciją dažniausiai skirtas važinėti kalnuotomis ir nelygiomis vietovėmis. Tai yra vienas populiariausių dviračio tipų jaunimo ir dviračiais sportuojančių asmenų tarpe. Lietuvoje kalnų dviračių sportas taip pat greitai populiarėja.

Ypatumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kalnų dviračiai dažniausiai būna sustiprintu rėmu, miniklio velenas yra aukščiau nuo žemės nei kitų tipų dviračiuose, kas padidina dviračio pravažumą. Tiesus arba šiek tiek lenktas ir platus vairas, patikimi stabdžiai (dažniausiai diskiniai). Dauguma šio tipo dviračių komplektuojama su priekine amortizuojančia šake, o kiti dar turi ir galinį amortizatorių (pilnos amortizacijos dviračiai arba angl. Full Suspension). Standartiškai ratai būna 26“ dydžio, o padangos – plačios ir su grubiu protektoriumi, todėl jis lengviau valdomas ir manevringesnis, važiuojant sunkesnio pravažumo vietovėmis. Šiuo metu jau išpopuliarėjo 29“ bei 27,5“ rato dydžio kalnų tipo dviračiai. MTB dviračiai dažnai turi didelį pavarų skaičių (21-33) ir komplektuojami su priekiniu ir galinių pavarų perjungėjais, kas leidžia pasirinkti optimalią pavarą skirtingo kalnuotumo vietovėse. Tam tikroms trasoms ir paskirčiai modeliai yra komplektuojami ir su dviem žvaigždėmis priekiniame žvaigždžių bloke, dėl ko pavarų skaičius sumažėja iki 20-22, tačiau dviračio svoris tampa mažesnis, lengviau ir greičiau pasirenkama optimali pavara. Šiuolaikinis kalnų kroso (angl. Cross Country, XC) dviratis gali sverti 8-12 kg.

Aukštos kokybės dviračio kainą lemia ne tik jo techninės charakteristikos, bet ir įvairios smulkmenos, specifiniai sprendimai ar net išradimai, kurie įtakoja komfortą, kokybę ir saugumą. Pagamintas iš aukštesnio lygio komponentų, lengvesnis ir tuo pačiu patvaresnis dviratis nebus tokio pat kainų lygio kaip kiti pigūs rinkoje sutinkami dviračiai, nors vizualiai jie ir atrodys panašiai. Čia net nekalbama apie vadinamus prekybos centrų („supermarketinius“) pigiausius dviračius, kurie gali neatitikti tam tipui keliamų techninių standartų ar net saugumo reikalavimų ir kelti pavojų suklaidintiems jų pirkėjams.

Kalnų dviratininkas.

Pagal dviračio amortizaciją MTB dviračiai dar skirstomi į:

  • Kalnų dviratis be amortizuojančios šakės (angl. Rigid);
  • Standžios galinės pakabos kalnų dviratis (angl. Hardtail);
  • Pilnos amortizacijos kalnų dviratis (angl. Full suspension).

Privalumai:

  • Pritaikytas įveikti sunkiai pravažiuojamas vietoves;
  • Geras sukibimas su kelio danga dėl ko lengva manevruoti nelygiose vietovėse;
  • Tinkamiausias pasirinkimas sportui ir varžyboms raižytose vietovėse;
  • Modelių tipas tinkamas jaunimui, norinčiam važinėti agresyviai ir sportiškai.

Trūkumai:

  • Sėdėsena ant dviračio yra sportinė – kūnas pasviręs į priekį, didelis krūvis rankoms;
  • Nepatogu važiuoti ilgas turistines keliones, nes greičiau pavargsta rankos ir nugara;
  • Grubios ir plačios padangos sukelia papildomą garsą ir didesnį pasipriešinimą minant.