Kaiten

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kaiten I, gamintas ir naudotas variantas
Periskopas

Kaiten (jap. pasaulio pakeitimas ar vartai į dangų) buvo Antrojo pasaulinio karo laikų Japonijos imperijos kariuomenės mirtininko valdoma torpeda.

Pirmieji variantai teoriškai leido torpedos pilotui paskutiniu momentu prieš susidūrimą su puolamu laivu ją palikti. Labai abejotina, ar tai buvo praktiškai įmanoma, ir nėra jokių duomenų, jog kas nors kada būtų tai mėginęs. Vėlesniuose, mūšyje naudotuose variantuose to išėjimo nebebuvo. Taigi, jei kartą atsidurdavo viduje, pilotas nebegalėjo iš torpedos pasitraukti. Nepavykus atakai, buvo susiprogdinimo rankena.

Abu projekto autoriai ir pirmieji bandytojai (Hiroshi Kuroki ir Sekio Nishina) žuvo prie Kaiten vairo[1][2][3]. Kuroki žuvo bandydamas prototipą, Nishina vedė pirmą kovinę ataką, kuri nuskandino transporto laivą "Mississinewa"[4].

Buvo parengti keli konstrukcijos variantai, iš kurių patys didžiausi turėjo ir dviejų mirtininkų įgulą. Tačiau tik viena versija buvo iš tiesų masiškai gaminta ir naudota. Tai buvo 1360 kg sprogmenų nešantis variantas, varomas grynu deguonimi maitinamu vidaus degimo varikliu. Dauguma konstrukcijos detalių buvo paimta iš prieš tai labai sėkmingai pasirodžiusio nepilotuojamo varianto, žinomo kaip modelis 93.

Iš viso buvo pagaminta apie 400 šių torpedų, iš kurių apie 100 buvo panaudota. Kiek laivų buvo nuskandinta, sunku pasakyti, nes amerikiečių ir japonų istorikų duomenys yra labai prieštaringi. Amerikiečiai teigia, jog ginklas nebuvo efektyvus ir nuskandino tik du laivus, japonai pateikia daug didesnius skaičius.

Torpedos dažniausiai buvo leidžiamos iš povandeninių laivų. Turėdamos ribotas pasinėrimo galimybes, jos panašiai apribodavo ir povandeninio laivo nusileidimo gylį. Todėl šios operacijos buvo labai pavojingos ir puolančiam laivui. Iš viso buvo nuskandinti 8 tokie povandeniniai laivai (jei iš tiesų mainais tik į du priešo laivus, ginklas visiškai nepasiteisino).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Bull, Stephen (2004). Encyclopaedia of technology and innovation. Greenwood Press. pp. 370pp. ISBN 1573565571. 
  2. „Lieutenant Hiroshi Kuroki“. Nuoroda tikrinta 17 September 2010. 
  3. „Kaiten.html“. Suarchyvuotas originalas 2012-04-01. Nuoroda tikrinta 17 September 2010. 
  4. „Lieutenant Sekio Nishina“. Nuoroda tikrinta 17 September 2010.