Juodasis veidrodis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
ŽanrasMokslinė fantastika
Satyra
Psichologinis trileris
Antologija
Kūrėjas (-ai)Charlie Brooker
Kilmės šalisJungtinė Karalystė
Kalba (-os)anglų
Sezonų skaičius5
Serijų skaičius22
Gamyba
Prodiuseris (-iai)Annabel Jones
Charlie Brooker
Trukmė41–89 min.
PlatintojaiEndemol Shine UK
Originalus kanalasZeppotron (2011–2013)
House of Tomorrow (2014–dabar)

„Juodasis veidrodis“ (angl. Black Mirror) – britų mokslinės fantastikos antologijos televizijos serialas, kurį sukūrė Charlie Brooker. Jis ir Annabel Jones vaizduojami kaip laidos vedėjai. Televizijos kūrinys originaliai parodo visuomenės tamsiausią atspindį atsižvelgiant į nenumatytas naujųjų technologijų pasekmes. Serialo serijos nėra susijusios su ankstesnėmis, todėl kiekviena iš jų prasideda su naujais režisieriais, aktoriais, istorija ir absurdiška idėja, kuri serialo pradžioje atrodo nereali, tačiau iš tiesų tai tik laiko klausimas, kada tai pavirs realybe.

Apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Charlie Brooker plėtojo serialą „Juodasis veidrodis“ pabrėždamas žmonijos santykių su technologijomis problemą, kurdamas istorijas, kurios charakterizuoja posakį „kaip mes gyvename dabar, ir kaip mes galime gyventi po 10 minučių, jei būsime nerangūs“. Tema yra plati, svyruojanti nuo dabar mūsų turimų technologijų ir jų galimybių sukelti dideles katastrofas, iki netolimos ateities technologijų ir netradiciškai pateikiamos, bei ypatingai paveikiančios psichologiją, distopinės ateities. Satyriškasis serialas seka savo nustatytą eigą ir laikosi praeitų sezonų standartų. Kiekviena serija turi vis naujas aktorių grupęs bei herojus, skirtingas artimos ateities vizijas. Kai kurios pasakojamos istorijos jau yra įmanomos naudojant dabartines technologijas: internetines kameras bei išmaniuosius telefonus. Tačiau kiti vaizduojami įvykiai gali nutikti tik tolimoje ateityje. Seriale yra spėjama, ką bus galima nuveikti su naujais išradimais. Pirmosios serijos išleistos Bitų televizijos kanale „Channel 4“ 2011m. gruodžio mėn. ir 2013m. vasario mėn. 2014m. gruodį, pridėjus šį serialą prie sąrašo, 2015m. rugsėjo mėn. jį nupirko „Netflix“. Jis užsakė 12-os epizodų sezoną, vėliau padalintą į trečią ir ketvirtą sezonus. Kiekvieną sezoną sudaro šešios serijos.

Sezonų apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Pradžioje serialas buvo užsakytas „Channel 4“ Didžiojoje Britanijoje, o premjera įvyko 2011 m. gruodžio mėn. Antras sezonas išėjo 2013. vasario mėn. O 2015 m. rugsėjo mėn., „Netflix“ nupirko visą programą, užsakydamas 12-os serijų sezoną. Vėliau programą suskirstė į du šešių serijų sezonus.[1] Pirmieji sezonai visame pasaulyje buvo išleisti „Netflix“ kaip bendras trečias sezonas 2016 m. spalio 21d. Ketvirtas sezonas buvo išleistas 2017 m. gruodžio mėn.[2] Penktas sezonas, sudarytas iš trijų serijų buvo išleistas birželio 5d. 2019 m.

1 Sezonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sezonas pradėtas kurti 2010m. Charlie Brooker ir Annabel Jones dirbo kaip pagrindiniai prodiuseriai. C. Brooker gamybos įmonės „Endemol“ pranešime spaudai serialas buvo apibūdintas kaip „Saulėlydžio srities ir neįtikėtinų pasakų hibridas, kuris kelia nerimą apie mūsų šiuolaikinį pasaulį, o istorijoms būdinga „Technologijų paranoja“. Pirma sezono serija vadinasi „Nacionalinis himnas“ (angl. "The National Anthem"). Jau pirmoje serijoje pabrėžiamos didžiausios visuomenės ydos ir perteikiamos seriale metaforomis. Antroji serija „Penkiolika milijonų nuopelnų“ (angl. "Fifteen Million Merits"). Ši serija vaizduoja tarsi mūsų netolimą ateitį, kada žmonės tampa visuomenės vergais ir su technologijomis susijusių svajonių įkaitais. Trečioji serija „Visa tavo istorija“ (angl. "The Entire History of You") yra kiek toliau nuo šiuolaikinių technologijų. Tačiau tai padeda suvokti, kad inovacijos gali žmogaus gyvenimą ne tik paveikti teigiamai, bet ir atsigręžti prieš jį.

2 Sezonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sezoną sudaro trys serijos. Pirmoji serija „Tuoj sugrįšiu“ (angl. "Be Right Back"), antroji serija „Baltasis lokys“ (angl. "White Bear"), trečioji serija „Waldo akimirka“ (angl. "The Waldo Moment"). Charlie Brooker komentavo, kad antrasis sezonas atspindi pirmąjį – pirmame sezone plėtojamos temos, tokios kaip „Iškreipta politinė satyra“, „Distopinis pragaro vaizdas“ ir „Santykių atitrūkimas dėl technologijų“, o antro sezono serijose visa tai pateikiama atvirkščiai. Kiekvienoje pirmojo sezono serijoje pagrindiniai veikėjai buvo vyrai, todėl C. Brooker antrame sezone pagrindines veikėjas paskyrė moteris.

3 Sezonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šį sezoną sudaro šešios serijos. Kuriant trečiojo sezono serijų istorijas, Charlie Brooker peržiūrėjo pirmuosius sezonus ir pripažino, kad visos istorijos buvo susijusios su personažais, įstrigusiais tokioje situacijoje, nuo kurios jie negalėjo pabėgti. Trečiame sezone, Charlie Brooker norėjo išbandyti skirtingus serijų formatus, vis dar sukurdamas keletą „įstrigusių situacijų“ epizodų, tačiau pridėdamas paprastesnių istorijų, tokių kaip romantinių ir kriminalinių, kad istorija taptų artimesnė žiūrovams. Pirmoji šio sezono serija „Pikiravimas“ (angl. "Nosedive") atskleidžia problemą, aktualią jau dabar: žmonių apsimetinėjimą ir netikrumą dėl socialinių tinklų. Antroji serija „Žaidimo testas“ (angl. "Playtest"), trečioji serija „Užsičiaupk ir šok“ (angl. "Shut Up and Dance") ir ketvirtoji serija „San Junipero“ vaizduoja ateities technologijų neigiamą poveikį žmonių visuomenei. Taip pat penktoji serija „Vyras prieš ugnį“ (angl. "Men Against Fire") ir šeštoji serija „Nekenčia tautos“ (angl. "Hated in the Nation") vaizduoja technologijų poveikį politikoje ir kare.

4 Sezonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ketvirtame sezone Charlie Brooker įvardija dar didesnę įvairovę nei praeituose sezonuose.[3] Jis sako, kad yra „daugiau vilties“ šiame sezone. Pirmoje serijoje "USS Callister" sukurta istorija apie žmogaus smegenyse integruotą ir sukurta kosmosą. Antroji serija „Arkangel“ (angl. "Arkangelas") yra apie motinystę ir perdėto saugumo spragas. Trečioji serija „Krokodilas“ (angl. "Crocodile") yra apie neapgalvotų veiksmų pasekmes. Nors pirmoji nufilmuota serija 4 sezonui buvo „Arkangelas“, „Netflix“ turėjo pakankamai lėšų, kad galėtų nufilmuoti seriją „Krokodilas“ Islandijoje ir sukurti specialiųjų efektų reikalaujančią seriją „Metalinė galva“. Ketvirtoji serija „Pakabinti DJ“ (angl. "Hang the DJ") – tai technologijomis perpinta meilės istorija. Penktoji serija „Metalinė galva“ (angl. "Metalhead") tarsi nespalvota apokalipsės serija. Šeštoji serija „Juodasis muziejus“ (angl. "Black Museum") tai trijų istorijų antologija, kurias galima atsiminti iš anksčiau žiūrėtų serijų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Netflix will bring viewers twelve new episodes of the critically-acclaimed Black Mirror“. Netflix. 24 September 2015. Suarchyvuotas originalas 21 June 2018. Nuoroda tikrinta 8 November 2016.
  2. Turchiano, Danielle (6 December 2017). „Netflix Announces 'Black Mirror' Season 4 Release Date (Watch)“. Variety. Suarchyvuotas originalas 7 December 2017. Nuoroda tikrinta 6 December 2017.
  3. „Black Mirror season 4: when is it on Netflix? Plus, Charlie Brooker hints about Jodie Foster's episode“. Daily Telegraph. 20 February 2017. Suarchyvuotas originalas 3 May 2018. Nuoroda tikrinta 3 April 2018.