John Coltrane

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Coltrane, 1963
John Coltrane (1945)

Džonas Viljamas Koltreinas (John William Coltrane, 1926 m. rugsėjo 23 d. – 1967 m. liepos 17 d.) – amerikiečių džiazo saksofonininkas ir kompozitorius.

Vienas svarbiausių džiazo atlikėjų, nors kūrė santykinai trumpai (19551967 m.), tačiau padarė didžiulę įtaką džiazo muzikai ir jos raidai. Dž. Koltreinas grojo tenoro ir soprano saksofonais, jo atliekami ir komponuojami kūriniai vyravo nuo Bebop iki Free Jazz stilių. Koltreinas padarė įtaką nesuskaičiuojamam kiekiui muzikantų ir tebėra vienas iš reikšmingiausių tenoro saksofonistų džiazo istorijoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Džonas Koltreinas gimė Hamlete, Šiaurės Karolinoje 1926-ų metų rugsėjo 23 d. ir užaugo High Point’e – Šiaurės Karolinos regione Piedmont Triad. 1938 m. kas kelis mėnesius vienas po kito mirė Koltreino teta, seneliai ir tėvas, palikdami Džoną su motina ir artimu pusbroliu. 1943-ųjų birželį Koltreinas persikėlė į Filadelfiją, o 1945-siais įstojo į Laivyną, kur grojo Laivyno džiazo grupėje. 1946-siais sugrįžęs į paprastą civilinį gyvenimą, Koltreinas pradėjo džiazo teorijos studijas su gitaristu ir kompozitoriumi Dennis Sandole. Šitaip Džonas pradėjo savo karjerą, ėmęsis groti tenoro saksofonu Eddie Vinson Grupėje.

Pirmieji kūriniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koltreinas sukūrė savo pirmąją grupę, kvartetą, 1960-siais, specialiai pasirodymui Džiazo Galerijoje, Niujorke. Po labai ilgų apsvarstymų, grupės sudėtis susiformavo iš pianisto McCoy Tyner, Steve Davis ir būgnininko Elvin Jones. Tyner’is, iš Filadelfijos, buvo ilgametis Koltreino draugas ir jiedu sutarė, kad pianistas prisijungs prie Koltreino tada, kai bus pasirengęs nuolatiniam darbui su juo. Įrašyti tuo pačiu metu buvo ir vėliau išleisti albumai "Coltrane's Sound" ir "Coltrane Plays The Blues". Pirmasis Koltreino įrašas su naująja grupe buvo ir jo debiutas grojant soprano saksofonu. Tai buvo labai sėkmingas kūrinys – "My Favorite Things".

Mirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koltreinas mirė nuo kepenų vėžio Huntington’o Ligoninėje, Long Ailende, 1967-ųjų liepos 17-ąją, būdamas 40-ies. Jo mirtis nustebino daugelį muzikos pasaulio atstovų, kurie nežinojo apie jo sveikatos būklę. Kitas garsus kompozitorius, džiazo trimitininkas, legenda Miles’as Davis sakė, jog: "Koltreino mirtis šokiravo visus, nustebino ir pagavo nepasiruošusius. Aš žinojau, kad jis neatrodo labai gerai... Bet nežinojau, kad jis taip serga - ar netgi, kad serga iš viso." Koltreinas palaidotas Pinelaw kapinėse Farmingdeile, Niujorke.