Javara

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Medinė javara

Javara (angl. yawara) – japoniškų kovos menų ginklas, trumpas storas strypelis, kurio abu galai, jį sugniaužus kumštyje, kyšo apie 2 cm. Javaras dažnai naudoja kaip porinį ginklą. Javaras naudoja metimuose, kaulams laužyti, baksniams į skausminius taškus.

Analogiškas ginklas Filipinų kovos menuose vadinamas pasak arba dulodulo.

Teigiama, kad javaros naudojimas išsivystė iš japoniško kovos peiliu (tanto-jutsu) technikų. Tam tikromis sąlygomis (pvz., drėgnu oru) peilis gali įstrigti makštyje, tad tanto-džiutsu turėjo technikų, kaip kautis peiliu makštyje. Be to, tokios technikos yra saugesnės, mažesnė tikimybė, kad veiksmas bus mirtinas ar žalojantis.
Žmogus, treniruotas naudoti javaras, gali efektyviai jomis apsiginti. Daugelis teisinių sistemų javarų naudojimo nereguliuoja. Javara yra vienas iš lengviausiai slepiamų ginklų.

Suėmus javarą svarbu ją prispausti nykščiu, nes atkištas nykštys yra silpna vieta – priešininkas gali lengvai už jo sugriebti.

Javarų variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XX a. viduryje JAV policininkų tarpe javaras populiarino profesorius Frenkas Macujama (Frank A. Matsuyama). Jis sukūrė javaros variantą, kuris gali būti naudojamas kaip mirtinas ginklas.

Kitas javaros variantai yra:

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]