Jūros desanto laivas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ispanija Juan Carlos I klasės jūros desanto laivas

Jūros desanto laivas – tai daugiafunkcis karo laivas, pritaikytas savarankiškai veikti priešo teritorijoje, išlaipinant bei paremiant iš oro desantininkus. Skirtingai nuo įprastų lėktuvnešių, šio tipo laivai vieni pajėgūs atlikti jūros kontrolės funkcijas.

Dauguma šios klasės laivų turi nuleidžiamuosius dokus (angl. well dock), per kuriuos gabenamomis jūros desantinėmis priemonėmis (amfibijos, kateriai ar pan.) vyksta karių išsilaipinimas į krantą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmąkart panašias funkcijas turinčius laivus buvo panaudota Antrajame pasauliniame kare. Tuo metu tai buvo prekybiniai laivai, perdirbti į lėktuvnešius, vadinamieji eskortiniai lėktuvnešiai. Jie buvo pernelyg lėti puolamosioms operacijoms, tačiau puikiai tiko pridengti iš oro desantininkus karo Ramiajame vandenyne metu.

Po Antrojo pasaulinio karo pradėjus plačiai karo reikmėms naudoti sraigtasparnius, dauguma lengvųjų lėktuvnešių buvo paversti pirmaisiais jūros desanto laivais. Vietnamo karo metu amerikiečiai naudojo nemažai šių laivų, tačiau dažniausiai tik kaip atsargų gabenimo bei atsitraukimo platformą. Viena iš pirmųjų operacijų, kada šie laivai tapo pagrindiniais karo veiksmų dalyviais – laikoma Sueco krizė, kada 1956 m. du Jungtinės Karalystės jūros desanto laivai, perdirbti iš lengvųjų lėktuvnešių „HMS Ocean“ ir „HMS Theseus“, per 90 minučių išlaipino 425 karius su 23 tonomis atsargų Port Saide ir padėjo perimti miesto kontrolę.

Tipai ir klasės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prancūzų Mistral
JAV Wasp klasės jūros desanto laivas

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]