Imperatorius Džinmu

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Imperatorius Džimu)
Džinmu
jap 神武天皇
Japonijos imperatorius
Gimė 711 m. pr. m. e. m. vasario 13 d.
Mirė 582 m. pr. m. e. m. balandžio 9 d.
Tėvas Vadovas Ugayafukiaezu
Motina Tamayori-bime
Vaikai Imperatorius Suizei
Japonijos imperatorius
Veikla Japonijos imperatorius
Vikiteka Imperatorius Džinmu

Imperatorius Džinmu (jap. 神武天皇; Jinmu-tennō, dar žinomas kaip Kamuyamato Iwarebiko, Wakamikenu no Mikoto arba Sano no Mikoto, 711 m. pr. m. e. sausio 1 d. – 585 m. pr. m. e. kovo 11 d.) – mitinis Japonijos įkūrėjas ir pirmasis Japonijos imperatorius pagal tradicinį sąrašą.[1]

Japonijos imperatoriškieji rūmai teigia imperatorių kilmę iš Džinmu. Nėra jokių patvirtintų duomenų apie imperatoriaus, ar net jo ankstyvųjų tęsėjų (iki pat 29-ojo imperatoriaus Kinmei), gyvenimą ir valdymą.

Džinmu dėl nepakankamos informacijos istorikų laikomas „legendiniu imperatoriumi“. Nėra tiksliai žinoma, ar jis egzistavo. Pagal Kodžiki, ši istorinė figūra gimė 711 m. pr. m. e. sausio 1 d. ir mirė 585 m. pr. m. e. kovo 11 d. Pagal šintoistų tikėjimą Džinmu laikomas tiesioginiu saulės deivės Amaterasu įpėdiniu.

Džinmu migracija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kodžiki teigia, kad Džinmu broliai gimė Takačiho vietovėje pietinėje Kiūšiū dalyje (dabar Mijadzakio prefektūra), bet persikėlė į rytus, nes nusprendė, kad iš čia sunku valdyti šalį. Džinmu vyresnysis brolis Icuse no Mikoto vadovavo migracijai ir jie persikėlė per Vidinė Japonijos jūrą padedant vietiniui vadui Sao Netsuhiko. Kai jie pasiekė Nanivą (dabar Osaka), susikovė su kitu vadu Nagasunehiko (paraidžiui "Ilgakojis vyras") ir Icusė buvo nužudytas. Džinmu nusprendė, kad mūšis pralaimėtas, nes jiems teko kautis prieš saulę, tad nusprendė išlipti Ki pusiasalio rytinėje dalyje ir veržtis į vakarus. Jie pasiekė Kumaną ir padedant trikojui paukščiui Jatagarasu pasiekė Jamatą. Jie antrąkart susikovė su Nagasunehiko ir jį nugalėjo.

Jamato žemėje Nigihajahi no Mikoto, kuris irgi teigė kilęs iš Takamagaharos dievų, buvo saugomas Nagasunehiko. Tačiau, kai Nigihajahi susitiko su Džinmu, jis pripažino jo teises. Taip Džinmu tapo Japonijos imperatoriumi.

Kodžiki teigia, kad Džinmu mirė sulaukęs 126 metų. Jo pomirtinis vardas reiškia "dieviška galia" arba "karys-dievas". Kiniška vardo forma rodo, kad vardas buvo pataisytas praėjus šimtmečiams po Džinmu valdymo. Manoma, kad Džinmu vardas ir charakteris buvo suformuoti prieš Kodžiki knygoje surašant Jamato dinastijos kilmę.

Prieš Kodžiki ir Nihon Šoki sukurti tekstai rodo, kad dėl Jamato sosto varžėsi trys dinastijos. Džinmu dinastiją pakeitė imperatoriaus Odžino dinastija, o šio – imperatoriaus Keitajaus dinastija. Kodžiki ir Nihon Šoki tikriausiai dirbtinai sujungė šias tris dinastijas į vieną.

Nežinoma nei mitinė, nei tikra šio imperatoriaus kapavietė[2].

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Titsingh, Isaac. (1834). Annales des empereurs du Japon, pp. 1-3; Brown, Delmer et al. (1979). Gukanshō, p. 249; Varley, Paul. (1980). Jinnō Shōtōki, pp. 84-88.
  2. Imperial Household Agency (Kunaichō): 神武天皇 (1)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karališkieji titulai
Prieš tai:
nėra
Japonijos imperatorius
660 m. pr. m. e. – 585 m. pr. m. e.
(tradicinė data)
Po to:
Imperatorius Suidzei