Idiotas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Apie F. Dostojevskio romaną žiūrėkite – Idiotas (romanas).

Idiotas – žmogus, dėl protinio atsilikimo beveik negebantis išmokti kalbėti ir mąstyti. Idiotai geba ištarti tik kelis sunkiai suvokiamus žodžius, dažnai nesupranta aplinkinių kalbos, neskiria giminaičių nuo visiškai pašalinių žmonių.

Idiotas yra XIX a. ir XX a. pirmos pusės medicinos ir psichologijos terminas, reiškęs labai protiškai atsilikusį asmenį, su labai mažu IQ (iki 20). Pvz., idiotais būna dalis žmonių, sergančių kretinizmu.

Jie nesugeba gyventi savarankiškai, neturi savęs aptarnavimo įgūdžių, patys nesugeba pavalgyti ir pan. Emocinis gyvenimas apsiriboja primityviomis malonumo ir nepasitenkinimo reakcijomis. Vienų emocijose vyrauja pykčio ir įniršio propliūpiai, kiti būna vangūs ir apatiški.

Reiškinys, kai žmogus yra idiotas, vadinasi idiotija.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis idiotas kilęs iš gr. ἰδιώτης, idiōtēs 'asmuo, neturintis profesinių įgūdžių; privatus pilietis; individas', kilęs iš gr. ἴδιος, idios 'privatus; pats sau'.
Lotynų kalboje buvo žodis idiota 'paprastas žmogus', vėliau įgijęs reikšmę 'neišsilavinęs, tamsus žmogus'.
Sen.pranc. idiote irgi reiškė 'neišsilavinęs, tamsus žmogus', iš kurio ~1300 m. atsirado analogiškas vid.angl. žodis su tokia pačia reikšme.Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose