III Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinynas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinynas – enciklopedinis leidinys, išleistas 2 dalimis 1974 ir 1976 metais. Leido leidykla „Mintis“. Žinyno rengėjai Zigmuntas Noreika ir Vincentas Stravinskas. Pagrindiniai žinyno tikslai – pateikti tuometinį administracinį – teritorinį suskirstymą ir pateikti kuo tikslesnes vietovardžių formas. Tai pirmasis ir kol kas (2009 m. duomenimis) vienintelis Lietuvos gyvenviečių registras, kuriame pateikiami tiek geografiniai, tiek ir lingvistiniai visų to meto gyvenviečių (išskyrus miestų dalis) ypatumai.

Vietovardžių norminimą pateikė Lietuvos mokslų akademijos Lietuvių kalbos ir literatūros institutas. Šiam darbui vadovavo Aleksandras Vanagas.

I dalis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

I dalis

Pirmojoje dalyje nurodomos visos LTSR gyvenvietės – miestai, miesto tipo gyvenvietės, miesteliai, kaimai, vienkiemiai, taip pat administraciniai vienetai – rajonai ir apylinkės (nurodant jų plotą, administracinius centrus, ūkio subjektus). Gyvenvietės nurodomos pagal administracinę priklausomybę, pateikiamas kirčiavimas ir atstumas iki administracinio centro.

Žinios pateikiamos remiantis LTSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsakais, žemės ūkio, automobilių transporto ir plentų ministerijų, rajonų komitetų ir geležinkelio apygardų duomenimis. Administracinis pavaldumas pateikiamas pagal 1972 m. spalio 1 d. būklę.

II dalis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

II dalis

Antrojoje dalyje pateikiamas abėcėlinis visų gyvenviečių sąrašas, pateikiant jų kirčiavimą ir administracinį pavaldumą (apylinkė ir rajonas, pagal 1976 m. liepos 1 d. būklę).

Žinyno pabaigoje pateikiama LTSR AT Prezidiumo įsakų išrašai dėl tam tikrų gyvenviečių sujungimo ar išbraukimo iš apskaitos duomenų, taip pat informacija apie administracinius-teritorinius pokyčius nuo 1959 m. vasario 1 d. iki 1976 m. liepos 1 d.

Pirmojoje dalyje pastebėtos vietovardžių rašymo korektūros klaidos ir kiti netikslumai ištaisyti antrojoje dalyje.

Puslapių pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]