Pereiti prie turinio

Hubble morfologinė klasifikacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Hablo seka)

Hablo morfologinė klasifikacija

Šiuolaikiniai galaktikų tyrimai prasidėjo po 1924 m., kai Edvinas Hablas (1889 - 1953), stebėdamas pro Maunt Vilsono observatorijos (Kalifornija, JAV 254 cm skermens Hukerio reflektorių, įrodė, kad egzistuoja savarankiškos, nepriklausančios mūsų Galaktikai žvaigždžių sistemos. Hablas pasiūlė galaktikų klasifikacijos schemą, kuria remiantis vėliau buvo sukurtos sudėtingesnės klasifikacijos. Hablas išskyrė 3 svarbiausius galaktikų tipus: spiralinės, elipsinės, spiralinės, turinčios skersę. Labai norėta žiūrėti į Hablo klasifikaciją kaip į evoliucinę seką. Bet tai yra tik paprasčiausia schema galaktikoms suskirstyti pagal jų plokštumo laipsnį. Elipsinės galaktikos iš tikrųjų yra sferoido arba elipsoido formos ir taip atrodo tik dėl projekcijos. Kol kas apie galaktikų evoliuciją žinoma nedaug ir į bet kurią siūlomą evoliucinę seką dauguma astronomų žiūri skeptiškai.

Galaktikų tipai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Hablo klasifikacijos schemoje išskiriami 3 galaktikų tipai. Elipsinės galaktikos nuo E0 iki E7: E0 tipo galaktikos atrodo sferinės, nors yra beveik rutulio formos, E7 tipo yra stipriai ištęstos elipsės pavidalo. Spiralinių galaktikų tipai: Sa (didelis branduolys ir glaudžiai susisukusios vijos), Sb (mažesnis branduolys ir ne tokios glaudžios vijos), Sc (branduolys mažas, o vijos plačiai išsiskleidusios). Spiralinės galaktikos turinčios skersę, skirstomos į SBa, SBb ir SBc tipus.

Galaktikų tipai pagal Hubble morfologinę klasifikaciją. E – elipsinės galaktikos, S – spiralinės, SB – skersinės spiralinės galaktikos.
  • M. Beazley. Mokslas ir visata. vyr. enciklopedijų redakcija, Vilnius, 1989 m.