Pereiti prie turinio

Griša klasės korvetė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Griša-I
Griša-III klasės korvetė (lengvoji fregata) laivas F12 Aukštaitis

Griša klasės korvetė (kartais priskiriama lengvųjų fregatų grupei) (pagal rusišką klasifikaciją – mažasis priešpovandeninis laivas Albatros, projektas 1124) – 19701994 m. Tarybų Sąjungos, o vėliau Rusijos statyti mažieji priešpovandeniniai laivai. Buvo sukurtos penkios Griša modifikacijos:

  • Griša-I (19701974 m.)
  • Griša-II (XX a. 8-as dešimtmetis)
  • Griša-III (8-9 dešimtmečiai)
  • Griša-IV
  • Griša-V (19851994 m.)

Laivai buvo projektuojami pakrančių apsaugai. Turėjo žemė-oras tipo raketas SA-N-4 Osa (Gecko). 'Griša-I klasės korvečių buvo pastatyta 12 vienetų.

Griša-II suprojektuoti pasienio kariuomenei kranto apsaugai ir vietoj raketų komplekso turi sudvejintą 57 mm patranką. Šių laivų buvo pastatyta apie 12 vnt. – du laivus eksploatuoja Ukrainos karinis laivynas, dešimt – Rusijos.

Griša-III modifikacija skiriasi tuo, kad čia buvo sumontuota nauja elektroninė sistema ir 30 mm patranka. 20 šios modifikacijos laivų yra Rusijos žinioje.

Griša-IV buvo pastatytas vienintelis laivas su nauja žemė-oras sistema SA-N-9 Klinok (Gauntlet).

Griša-V buvo modifikuotas Griša-III laivas, kurioje vietoj sudvejintos 57 mm patrankos pastatytas 76 mm patranka.

Du šios modifikacijos laivus 1992 m. spalio 29 d. įsigijo ir vėliau naudojo Lietuvos karinis jūrų laivynas (laivai „Žemaitis“ ir „Aukštaitis“). Lietuvoje laivai buvo perkvalifikuoti į fregatas. Fregata „Žemaitis“ nurašyta 2008 m. spalio 22 d., „Aukštaitis“ – 2009 m. lapkričio 18 d.