Giovanni Paolo Panini

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Džiovanis Paolo Paninis
Romos Panteono interjeras

Džiovanis Paolo Paninis (arba Paninis, Giovanni Paolo Pannini, 1691 m. birželio 17 d. – 1765 m. Spalio 21 d.) – italų tapytojas ir architektas, geriausiai žinomas kaip vedutistas (veduta – dailės kūrinys, detaliai vaizduojantis miestą, jo fragmentą arba atskirus pastatus).

Lietuvos dailės muziejus turi Paninio paveikslų, kapričes „Senovės Romos griuvėsiai su triumfo arka“ ir „Senovės Romos griuvėsiais su Centijaus piramide“.[1]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš pradžių Paninis mokėsi scenos dizaino savo gimtajame Pjačenzos mieste. 1711 m. persikėlė į Romą, kur kartu su Benedetto Luti studijavo piešimą. Kaip tapytojas, Paninis labiausiai žinomas už Romos vaizdus, kuriuose didžiausią dėmesį skyrė istorinėms miesto vietovėms.

Vėliau pats dėstė Accademia di San Luca ir Académie de France meno akademijose. Paninis turėjo didelės įtakos Jean-Honoré Fragonard, Antonio Joli, Canaletto ir Bernardo Bellotto kūrybai.

Mirė 1765 m. spalio 21 d. Romoje.

Darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žinomiausi Paninio darbai – Panteono interjeras Romoje bei Romos vedutos, vaizduojančios griuvėsius. Jo darbai pilni įmantraus ir dažnai netikroviško puošnumo.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]