Gaublys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Gaublys - daug kartų sumažintas planetos paviršius, pateiktas ant apvalaus arba planetos formos sferos, dažnai būna pritvirtintas prie stovo. Kadangi žemėlapis apvalus, jame dydžiai daug tikroviškesni, nei ant plokščio žemėlapio. Gaublys negali būti tam tikro regiono žemėlapis. Gaublys, kaip ir žemėlapis, dažnai būna suskirstytas į dienovidinius, bei lygiagretes. Būna įvairių tipų (politinis, geografinis, teminis, taip pat ir reljefinis).

Guiljelmus Jansonius Blaeuw Amsterdame 1622 m. pagamintas gaublys Vilniaus universiteto Baltojoje salėje

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo XV a. pabaigos žmonės Europoje pradėjo vis labiau domėjosi žemės ir dangaus sferų bei žiediniais gaubliais (prietaisais rodančiais dangaus kūnų judėjimą aplink Žemę ir Saulę). Taigi jau apie 1492 m. Martinas Behaimas sukūrė seniausią žinomą gaublį.

Dydžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gaublys parodo tikroviškesnį dydį, nei žemėlapis. Kadangi žemėlapyje šiaurė ir pietūs būna ištįsę, todėl, pvz., Grenlandija ir Australija būna vienodo dydžio, nors Australija daug didesnė. Gaublyje taip nėra. Kadangi forma tokia pati kaip ir planetos, jame galima tiksliai pamatyti dydžius.

Patogumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors gaublys rodo tikslesnį vaizdą, tačiau dauguma žmonių mieliau renkasi žemėlapį. Taip yra todėl, nes gaublys didelis ir nepatogus, o maži gaubliai nėra tikslūs. Mokslininkai bando kurti patogų bei praktišką gaublį, kurį būtų galima nešiotis visur ir visada.