Garstyčios

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Duona užtepta garstyčiomis

Garstyčios – iš kryžmažiedžių šeimos augalo baltosios garstyčios gaminamas prieskonis. Tai vienas seniausių prieskonių. Garstyčios Kinijoje buvo žinomos dar prieš 3000 metų.

Iš garstyčių sėklų spaudžiamas aliejus, o iš išspaudų gaminami garstyčių milteliai, kurie panaudojami stalo garstyčioms paruošti. Garstyčių sėklose būna nuo 23 iki 47 % aliejaus. Garstyčių milteliai − tai smulkiai sumaltos garstyčių išspaudos.

Svarbiausia sudėtinė garstyčių miltelių dalis yra trigliukozidai − sinigrinas (juodosiose ir sarepto garstyčiose) ir sinalbinas (baltosiose garstyčiose). Šios medžiagos suteikia garstyčioms aštrų, pikantišką skonį.

Geros kokybės garstyčios yra geltonos spalvos (leidžiamas rudas atspalvis), vienodos tepamos konsistencijos.

Garstyčios kulinarijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kulinarijoje garstyčios vartojamos kaip prieskonis įvairiems mėsos valgiams, užkandžiams; suteikia jiems aštrų skonį, padidina virškinimo sulčių išsiskyrimą, pagerina virškinimą. Jų dedama į įvairius padažus ir pagardus. Garstyčias reikia dėti į jau paruoštus patiekalus ir padažus, nes virdamos jos netenka stiprumo.

Garstyčios laikomos tamsiai ir vėsiai, nes nuo šviesos ir aukštos temperatūros jos genda, pasidaro nebetinkamos valgyti.

Garstyčios skalbimui[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dažniausiai garstyčiose skalbiami vilnoniai blunkantys drabužiai, rečiau − medvilniniai ir šilkiniai. Garstyčios ištrinamos su trupučiu vandens, paskui atskiedžiamos karštu vandeniu (8−10 l vandens imama 100−150 g garstyčių miltelių). Skystį išmaišius, duodama nusistoti, kad nusėstų kietesni gabalėliai, paskui perpilama į indą su šiltu (40−45 °C) vandeniu ir skalbiama.

Garstyčios medicinoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Medicinoje vartojamas garstyčių trauklapis. Tai popieriaus lapelis, apteptas lygiu garstyčių miltelių sluoksniu. Trauklapį reikia suvilgyti šiltu vandeniu ir uždėti tiesiai ant odos arba (jei oda labai jautri) per popieriaus lapą, marlės ar kitokio audeklo sluoksnį. Garstyčių trauklapį reikia laikyti tol, kol oda parausta (5−10 min.). Trauklapį nuėmus, reikia šiltu vandeniu nuplauti nuo odos garstyčių liekanas, atsargiai nušluostyti, o smarkiai paraudusią odą geriau patepti vazelinu.

Jei ligonis serga viršutinių kvėpavimo takų uždegimu, trauklapiai dedami ant krūtinės ir blauzdų; sergant bronchitu − ant vienos arba abiejų krūtinės pusių, hipertonija − ant sprando, ir taip toliau.

Sergant odos ligomis, garstyčių trauklapiai netinka.

Vikiteka