Pereiti prie turinio

Garažo vartai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.
Garažo vartai

Garažo vartai – didelės garažo durys. Gali būti sekcijiniai, plokštuminiai stumiami, fligeliniai bei kt.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmieji pakeliami garažo vartai buvo pagaminti 1921 m. JAV, kiek vėliau, europiečių Hörmann sėkmė siejama su naujoviškų, amerikiečių išradėjo vardu pavadintų, plokštuminių pakeliamų garažo vartų „Berry" ištobulinimu ir gamyba. Modernūs vartai šiuo pavadinimu gaminami iki šiol.[1]

Apibūdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Europos statybos gaminių rinkoje daražo vartai, durys, staktos ir vartų automatika šiandien siejami su vokiečių Hörmann šeimos vardu. Šioje srityje Augustas Hörmann (1886–1944) savo šaltkalvystės įmonėje pagaminęs pirmuosius plieninius vartus buvo pradininkas, o šeimos valdoma įmonių grupė dabar yra viena didžiausių garažo vartų gamintoja Europoje.

Hörmann vartų ir durų gamintojai buvo pirmieji, pakeitę įprastinį dažymą ekologiškai švaresne miltelinio padengimo technologija, o vartų segmentų užpildymui pradėjo naudoti sukietintas poliuretano putas kuriose nėra freono.

Vieni moderniausių garažo vartų yra su saulės energija maitinamu akumuliatoriumi: soliarinė įranga yra montuojama ant garažo stogo arba pačiuose vartuose.

Integruotą versiją išvystė HILD Tortechnik GmbH firma. Pionieriumi soliarinių garažo vartų srityje yra vad. firma BERNAL Torantriebe GmbH, savo produktus rinkai pateikusi jau 1995 m.

Priežiūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Garažo vartų techninė priežiūra aprašyta gamintojo instrukcijose ir susideda iš periodinių teisingo veikimo patikrų, dalių vizualinės apžiūros ir sutepimo.[2]

Tipai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Garažo vartai skirstomi į pramoninius ir buitinius garažo vartus. Šiuolaikiniai vartai turi automatines pavaras, kurios valdomos nuotolinio valdymo pulteliais. Siekiant užtikrinti garažo vartų saugumą, normatyviniai aktai reikalauja, kad garažo vartai ir jų pavara būtų sertifikuoti kaip vienas gaminys, t. y. tarpusavyje suderinti, todėl yra patikimiausi tie gamintojai, kurie gamina ne tik garažo vartus bet ir jiems pritaikytas automatines pavaras.

Elektriniai garažo vartai turi modernias technologijas: elektrinis motoras veikia uždangą, kuri atitinkamai pasikelia, susistumia arba yra ridenama (į šoną). Didžiausias el. vartų gamintojas – JAV Chamberlaingroup firma (markės: Liftmaster, Chamberlain, Doormaster, MotorLift, Garog, PowerDrive, WhisperDrive).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Winterton, Deanne (2012-02-21). „History of the Garage Door“. Amazines.com. Nuoroda tikrinta 2015-07-19.
  2. „DASMA Door and Access Systems Manufacturers Association“. Nuoroda tikrinta 2012-11-04.