Gama peilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Gama peilis - radiochirurgijos gydymo metodas skirtas konkrečių zonų gydymui galvos smegenyse. Šis neinvazinis gydymo metodas remiasi labai tiksliai orientuotais jonizuojančiųjų spindulių pluoštais, kurie nukreipiami į gydymo zoną galvos smegenyse. Specialistų teigimu procedūra yra visiškai neskausminga, o pacientas įprastai jau sekančią dieną po operacijos gali vykti namo ir sugrįžti prie įprastinio gyvenimo. Šis gydymo metodas skirtas onkologinių ir neurologinių ligų gydymui.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1949 metais Larsas Lekselis (Lars Leksell), Švedijos neurochirurgas, pradėjo taikyti netradicinį gydymo metodą mažesnį plotą užimantiems minkštiesiems audiniams galvos smegenyse. Jis naudojo elektrodų skleidžiamą radiaciją ir rentgeno spindulius. Taip radiochirurgijos pradininku tapęs, Larsas Lekselis 1968 metais išrado pirmąjį gama peilio aparato prototipą. Per likusią savo karjerą, naudodamas šį gydymo metodą Larsas Lekselis išgydė 762 žmones. Taip pat jis pasiūlė siekiant patobulinti radiochirurgiją naudoti modernius tyrimo metodus, tokius kaip komputerinė tomografija (KT), magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ir angiografija. Šiuolaikinėje medicinoje Larso Lekselio pasiūlyti tyrimai bei išrasta gydymo technika yra naudojama daugelio onkologinių ir neurologinių ligų gydymui.

Kaip veikia gama peilis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gydymas susideda iš keturių žingsnių:

  1. Pacientas paguldomas ant specialaus medicininio pagalvėlėmis iškloto stalo su slankiojančiu mechanizmu, o tada pacientui prie galvos, siekiant išvengti judėjimo, pritvirtinamas stereotaksinis rėmas.
  2. Atliekami tokie tyrimai kaip kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija, angiografija. Gaunami vaizdai, kurie sudaro smegenų žemėlapų ir padeda nustatyti tiksliais gydymo reikalaujančių minkšųjų audinių vietas galvos smegenyse.
  3. Planuojamas gydymas. Išsiaiškinama ar pacientas neturi pašalinių objektų kūne, ar neserga papildoma liga.
  4. Atliekamas gydymas, kurio metu 192 kobalto šaltiniai generuoja jonizuojančiuosius spindulius, kurie per automatizuotą sistemą labai tiksliai nukreipiami į reikiamą sritį galvos smegenyse. Apsauginis aparato korpusas neleidžia jokiam radiacijos kiekiui sklisti kita kryptimi nei planuota.

Ligos gydomos gama peilio metodu[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Navikai (pirminiai piktybiniai ir žemo pyktibiškumo galvos augliai; metastatiniai galvos smegenų augliai; kiti gerybiniai navikai);
  • Funkciniai susirgimai (tremoras; medikamentais nekontroliuojamas skausmas; tritaškio nervo neuralgija; epilepsija; psichiatriniai susirgimai);
  • Kraujagyslinė patologija (smegenų kraujagyslių malformacijos, arterioveninės fistulės).

Gama peilis Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viena iš pažangiausių ir naujausių gydymo technologijų Lietuvoje pradėjo veiklą tik 2019 metų birželio 3-iąją dieną. Naujasis gama peilio centras, atidarytas Kauno klinikose, yra pirmasis Baltijos šalyse ir šimtasis visame pasaulyje šios metodikos gydymo centras

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. kaunoklinikos.lt/media/file/Informacija%20pacientams_naujausias1.pdf Nuoroda tikrinta 2020-01-11.
  2. elekta.com/gammaknife50/ Nuoroda tikrinta 2020-01-11.
  3. lsveikata.lt/medicinos-lyderiai/moderniausia-pastarojo-desimtmecio-technologija-kauno-klinikose-10579 Nuoroda tikrinta 2020-01-11. .