Gūžys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Šis straipsnis apie paukščių virškinimo sistemos organą. Apie endokrininės sistemos ligą gūžys, skaitykite straipsnį struma.

Gūžys (lot. Ingluvies), arba gurklys, – paukščių stemplės praplatėjimas, kuris tampa savotišku sandėliu sukišti maisto perteklių.

Gurklį turi tie paukščiai, kurie ne visur ir ne visuomet randa pakankamai maisto. Tačiau suradę maisto jo prisikiša ir atsargai. Vanagai, sakalai, žvirbliniai paukščiai visada gurklyje kaupia maisto atsargas.

Gurklys turi ir kitą paskirtį. Vištinių ir karvelių gurklyje esantis maistas, veikiant tam tikriems fermentams, paruošiamas tolesniam virškinimui. Į karvelių gurklį šie fermentai atryjami iš skrandžio. Toks apvirškintas maistas gurklyje išlieka ilgai, net jei skrandis tuščias.

Karvelių gurklys turi ir dar kitą paskirtį – išsiritus jaunikliams abiejų lyčių paukščių gurklio sienelės pasidaro taukuotos ir ima luptis. Tuo metu visoje gurklio sienelėje žymiai padaugėja kraujo indų. Šios taukuotos, į varškę panašios ląstelės naudojamos jaunikliams lesinti. Tai yra paukščių pienas.