Folksgrenadieriai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Folksgrenadieriai (vok. Volksgrenadier) – kareiviai, priklausę Antrojo pasaulinio karo metais Vokietijoje suformuotos folksgrenadierių divizijoms.

Folksgrenadierių divizijomis buvo pavadintos Vokietijos armijos divizijos, suformuotos 1944 m. rudenį, po to, kai Rytų fronte „Bagrationo“ operacijoje buvo sunaikinta armijų grupė „Centras“, o karo veiksmuose Normandijoje – 5-oji vokiečių tankų armija. Karo pabaigoje buvo suformuota apie 50 folksgrenadierių divizijų.
Pavadinimas folksgrenadierių divizija turėjo sustiprinti kovinę dvasią, nes paremtas nacionalizmu (vok. Volk 'tauta') ir senomis Vokietijos karinėmis tradicijomis (vok. Grenadier 'grenadieriai').

Folksgrenadieriai nesusiję su folksšturmu (vok. Volkssturm).

Strateginiai poreikiai ir gyvosios jėgos stygius dėl 1944 m. viduryje patirtų nuostolių pareikalavo kurti pėstininkų divizijas, kurios pasižymėtų gynybine galia ir kurioms reikėtų palyginti nedaug žmonių. Tokiomis divizijomis ir turėjo tapti folksgrenadierių divizijos:

  • Jose buvo po 6 reguliarius pėstininkų batalionus vietoj 9 batalionų įprastinėse pėstininkų divizijose. Daug pėstininkų divizijų dėl didelių nuostolių savaime liko su mažesniu batalionų skaičiumi.
  • daliniuose buvo daugiau pistoletų kulkosvaidžių ir kitų lengvųjų automatinių ginklų. Todėl folksgrenadierių dalinių ugnies galia buvo trumpesnių nuotolių, negu įprastinių pėstininkų divizijų. Folksgrenadierių daliniuose naudojo tokius automatinius ginklus kaip StG 44 (Sturmgewehr 44) ir tokius prieštankinius ginklus kaip vienšūviai panzerfaustai.
  • Folksgrenadierių dalinių branduolys būdavo negausios patyrusių veteranų kareivių, puskarininkių ir karininkų grupės. Šias grupes „apaugindavo“ kariškiais, kuriuos surinkdavo diviziją formavusi papildymo armija. Tai būdavo perteklinis mažėjančio karinio jūrų laivyno ir liuftvafės personalas, po sužeidimų iš ligoninių grįžtantys kareiviai bei kareiviai iš sutriuškintų dalinių, taip pat vyresnio amžiaus ir prastos sveikatos vyrai, iki tol laikyti netinkamais karinei tarnybai, bei užverbuoti jaunuoliai.

Folksgrenadieriai dalyvavo mūšiuose Belgijoje ir ginant Zygfrido liniją, į Vokietiją įžengusiame Rytų fronte. Vienos folksgrenadierių divizijos pasirodė gerai ir puikiai kovėsi, o kitos buvo mestos į kautynes minimaliai apmokytos, tad jų kovinė galia buvo labai menka. Kelios folksgrenadierių divizijos, ypač tos, kurios buvo sukomplektuotos iš buvusio karinio laivyno ir liuftvafės personalo, pasižymėjo stipria motyvacija bei kovine dvasia, todėl buvo efektyviais daliniais, veikusiais paskutinius aštuonis karo mėnesius (1944 m. spalis – 1945 m. gegužė).