Folding@home

From Vikipedija
Jump to navigation Jump to search

Folding@Home (F@H) yra nekomercinis paskirstyto skaičiavimo projektas, inicijuotas Stanfordo Universiteto, kuris tiria baltymų lankstymąsi, „neteisingą” lankstymąsi, baltymų agregaciją ir su tuo susijusias ligas.

Apie ką yra Folding@home?[edit | edit source]

Baltymai – tai gamtos statybiniai blokeliai, iš kurių sudaryti gyvi organizmai, ir taip pat „darbiniai arkliukai”, nanomašinėlės, padedančios atlikti įvairius darbus. Tačiau, prieš pradėdami savo funkcijas, jie praeina lankstymosi (angl. „folding”) procesą, kurio metu iš grandinėlės susiveja į kamuoliuką, t. y. įgyja tretinę struktūrą. Šiai dienai lankstymosi procesas tebėra mįslė, nors padaryta ir didžiulė pažanga. Tačiau yra puikiai žinoma, kas atsitinka, kai baltymai susilanksto neteisingai: atsiranda tam tikri vėžiniai susirgimai, Alzheimerio, Parkinsono ligos, kempinligė, prionų kitimas, ir kiti mirtini sveikatos sutrikimai.

Ką veikia Folding@home?[edit | edit source]

Panaudojant naujausias kompiuterines technologijas ir pasaulinį paskirstytąjį skaičiavimą, Folding@home specialistai bei mokslininkai modeliuoja lankstymosi procesus, siekdami geriau pažinti minėtų susirgimų mechanizmą, ir tikėdami šių pastangų dėka padėsią pagrindą naujai – lankstymosi medicinai.

Kadangi Folding@home yra paskirstyto skaičiavimo projektas, jame gali dalyvauti kiekvienas kompiuteris. Tačiau iš pasaulyje šiuo metu veikiančių 600 milijonų kompiuterių tiktai 10 milijonų savo laisvus resursus panaudoja prasmingai, tai yra dalyvauja tinkliniuose skaičiavimuose. Tai yra šimtus kartų galingesnė sistema net už pačius naujausius superkompiuterius. Apskaičiuota, kad visi superkompiuteriai kartu paėmus nepadarytų tiek, kiek padaro kompiuteriai namuose, mokyklose ir įstaigose laisvu nuo darbo metu.

Taip pat skaitykite[edit | edit source]

Nuorodos[edit | edit source]

Panašūs projektai[edit | edit source]