Folding@home

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Programos sąsajos rodoma nustatoma baltymo struktūra

Folding@Home (F@H) – nekomercinis paskirstyto skaičiavimo projektas, inicijuotas Stanfordo universiteto. Tiria baltymų lankstymąsi, „neteisingą” lankstymąsi, baltymų agregaciją ir su tuo susijusias ligas.

Folding@home panašus į kai kuriuos BOINC platformos projectus (Rosetta, GPU Grid), tačiau programinė įranga kita. Skirtingai nuo BOINC, Folding@home leidžia savo kompiuterio resursus suteikianties dalyviams tiksliau pasirinkti, kokiems subprojektams tie resursai bus naudojami (pavyzdžiui, yra COVID-19 metaprojektas). Taip pat galima pamatyti nustatinėjamą trimatę baltymo struktūrą. Nuo įkūrimo paskelbta ne mažiau kaip 223 moksliniai straipsniai.[1]

Erdvinės struktūros nustatymo svarba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baltymo tretinės{{}} struktūros formavimasis

Baltymai – tai gamtos statybiniai blokai, iš kurių sudaryti gyvi organizmai, ir taip pat „darbiniai arkliukai”, nanomašinėlės, padedančios atlikti įvairius darbus. Tačiau, prieš pradėdami savo funkcijas, jie praeina lankstymosi (angl. „folding”) procesą, kurio metu iš grandinėlės susiveja į kamuoliuką, t. y. įgyja tretinę struktūrą.

Šiai dienai lankstymosi procesas tebėra mįslė, nors padaryta ir didžiulė pažanga. Tačiau yra puikiai žinoma, kas atsitinka, kai baltymai susilanksto neteisingai: atsiranda tam tikri vėžiniai susirgimai, Alzheimerio, Parkinsono ligos, kempinligė, prionų kitimas, ir kiti mirtini sveikatos sutrikimai.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Panaudojant naujausias kompiuterines technologijas ir pasaulinį paskirstytąjį skaičiavimą, Folding@home specialistai bei mokslininkai modeliuoja lankstymosi procesus, siekdami geriau pažinti minėtų susirgimų mechanizmą, ir tikėdami šių pastangų dėka padėsią pagrindą naujai – lankstymosi medicinai.

Kadangi Folding@home yra paskirstyto skaičiavimo projektas, jame gali dalyvauti kiekvienas kompiuteris. Tačiau iš pasaulyje šiuo metu veikiančių 600 milijonų kompiuterių tiktai 10 milijonų savo laisvus resursus panaudoja prasmingai, tai yra dalyvauja tinkliniuose skaičiavimuose. Tai yra šimtus kartų galingesnė sistema net už pačius naujausius superkompiuterius. Apskaičiuota, kad visi superkompiuteriai kartu paėmus nepadarytų tiek, kiek padaro kompiuteriai namuose, mokyklose ir įstaigose laisvu nuo darbo metu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Papers & Results“. Folding@home.org. Nuoroda tikrinta 13 March 2020.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Panašūs projektai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]