FIRA – Europos regbio asociacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Fédération Internationale de Rugby Amateur-Association européenne de rugby

FIRA-AER logo.png

Įkurta 1934 m.
Tipas Sporto federacija
Būstinė Paryžius, Prancūzija Prancūzija
Narių skaičius 46
Oficialios kalbos anglų ir prancūzų
Prezidentas Octavian Morariu
Oficiali svetainė www.fira-aer-rugby.com/

FIRA-Europos regbio asociacija (FIRA-AER; pranc. Fédération Internationale de Rugby Amateur-Association européenne de rugby) – Europos regbio federacijoms vadovaujanti organizacija. Organizacija įkurta 1934 m. Šiuo metu jai vadovauja rumunas Octavian Morariu. Asociacija yra atsakinga už tarptautinių turnyrų organizavimą ir regbio populiarinimą bei jo lygio kėlimą Europoje.

Europos regbio asociacija buvo įsteigta kaip Fédération Internationale de Rugby Amateur po to, kai dėl įtarimų atlyginimų žaidėjams mokėjimų iš prestižinio Penkių nacijų turnyro buvo pašalinta Prancūzijos regbio rinktinė. Naują federaciją įsteigė devynios šalys: Prancūzija, Vokietija, Rumunija, Nyderlandai, Belgija, Italija, Portugalija, Ispanija ir Katalonija. Nuo 1935 m. FIRA pradėjo rengti Europos čempionatus, kurie išsivystė į dabar vykstantį Europos tautų turnyrą.

Po Antro pasaulinio karo Prancūzijos regbio rinktinei buvo leista grįžti į Penkių nacijų turnyrą, bet FIRA veikla nesustojo. Federacija plėtėsi Europoje ir ne tik. 1956 m. buvo primtas Marokas. 1957 m. prisijungė Lenkija. 1975 m. į FIRA įstojo TSRS. Lietuva į FIRA įstojo 1991 gruodžio 19 d.

FIRA rengiamuose turnyruose įprastai dominavo Prancūzijos antroji regbio rinktinė ir Rumunija. Kelis kartus gerai pasirodė Italija ir TSRS. Nuo 2000 m. Europos tautų taurėje labai gerai rugntyniauja Gruzijos regbio rinktinė.

1997 m. FIRA pripažino Tarptautinę regbio tarybą kaip aukščiausią valdančiąją regbio organizaciją ir sutiko įsijungti į jos struktūras. 1999 m. Fédération Internationale de Rugby Amateur tapo FIRA-Association européenne de rugby. Lietuvių kalboje sutrumpintai ji ir toliau vadinama FIRA. 2008 m. asociacijos viceprezidentu tapo Alfonsas Grumbinas.

Turnyrai[taisyti | redaguoti kodą]

  • Europos tautų taurė
  • Europos moterų regbio čempionatas
  • Europos jaunimo iki 20 metų regbio čempionatas
  • Europos jaunimo iki 18 metų regbio čempiontas
  • Europos didžiojo prizo regbio-7 turnyras
  • Europos moterų regbio-7 turnyas

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]