Europos vartotojų centrų tinklas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Europos vartotojų centrų tinklas (toliau – ECC-Net) sukurtas 2005 m. Europos Komisijos iniciatyva. Tinklo tikslas yra teikti informaciją ir teisinę pagalbą Europos Sąjungos vartotojams.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2005 m. siekiant padidinti vartojimą Europos mastu, Europos Komisijos Sveikatos ir vartotojų reikalų generalinis direktoratas sukūrė Europos vartotojų centrų tinklą, apimantį Europos vartotojų centrų tinklą (angl. „Euroguichets“), kuris teikė informaciją vartotojams sprendžiant tarpvalstybinius skundus, ir Europos neteisminį tinklą (angl. „European Extra-Judicial Network“), kuris padėjo Europos vartotojams apginti savo pažeistas teises neteismine ginčų nagrinėjimo tvarka. Nuo to laiko kiekvienoje Europos Sąjungos valstybėje buvo įsteigti Europos vartotojų centrai.

Šiuo metu veiklą vykdo 29 Europos vartotojų centrai 27-iose Europos Sąjungos valstybėse narėse, taip pat Islandijoje ir Norvegijoje.

Tikslai ir uždaviniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Europos vartotojų centrų tikslas yra skatinti vartotojų pasitikėjimą tarpvalstybine prekyba. Jų uždaviniai:

  • Informavimas, konsultavimas ir praktinė pagalba: Europos vartotojų centrai teikia vartotojams informaciją apie Europos Sąjungos ir nacionalinius teisės aktus, ypač daug dėmesio skirdami didelę grėsmę vartotojams keliančioms vidaus rinkos sritims (nesąžiningos sutarčių sąlygos, sukčiavimai, apgavystės).
  • Pagalba sprendžiant tarpvalstybinius ginčus Europos Sąjungoje: Europos vartotojų centrai nagrinėja vartotojų skundus dėl pardavėjo ar paslaugų teikėjo, vykdančio veiklą Europos Sąjungoje, netinkamos veiklos. Prieš kreipdamasis į Europos vartotojų centrą vartotojas turėtų pats kreiptis į prekės pardavėją ar paslaugų teikėją ir mėginti išspręsti problemą. Europos vartotojų centras veikia kaip tarpininkas siekiant taikiai išspręsti iškilusį ginčą, t. y. gavęs savo šalies vartotojo skundą persiunčia jį į tos šalies Europos vartotojų centrą, kurioje pardavėjas ar paslaugų teikėjas vykdo savo veiklą. Kitos šalies Europos vartotojų centras kreipiasi į prekių pardavėją ar paslaugų teikėją, o prireikus - į kompetentingą nacionalinę neteisminio ginčų nagrinėjimo instituciją siekdamas išspręsti ginčą vartotojo naudai. 2005 m. Europos vartotojų centrų tinklas užregistravo apie 42000 vartotojų skundų ir paklausimų, iš kurių 10 % buvo dėl oro keleivių teisių pažeidimų. [1]
  • Europos vartotojų centrų tinklo surinktos informacijos, atliktų tyrimų panaudojimas formuojant vartotojų teisių apsaugos politiką.

Organizacija ir finansavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Europos vartotojų centrų teisinis statusas ES valstybėse narėse skiriasi priklausomai nuo Europos vartotojų centro steigėjo - jie gali būti viešieji juridiniai asmenys arba privačios organizacijos/asociacijos.

Europos vartotojų centrų veiklą finansuoja kiekviena ES valstybė narė ir Europos Komisija. 2006 m. Europos Sąjungos parama Europos vartotojų centrams sudarė 4 milijonus eurų. [2]

Užsienio nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Vartotojų teisių apsauga [3]
  • ECC-Net [4]
  • Europos vartotojų centrų sąrašas [5]