Pereiti prie turinio

Ettore Bugatti

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ettore Arco Isidoro Bugatti
Ettore Arco Isidoro Bugatti
Gimė 1881 m. rugsėjo 15 d.
Milanas, Italija Italija
Mirė 1947 m. rugpjūčio 21 d. (65 metai)
Paryžius, Prancūzija Prancūzija
Pareigos automobilių inžinierius, „Bugatti“ įkūrėjas
Vikiteka Ettore Bugatti

Etorė Arkas Isidoras Bugatis (Ettore Arco Isidoro Bugatti, 1881 m. rugsėjo 15 d. – 1947 m. rugpjūčio 21 d.) buvo italų kilmės prancūzų automobilių inžinierius ir dizaineris. Labiausiai jis žinomas dėl 1909 m. įkurtos automobilių gamybos kompanijos „Bugatti“.

E. Bugatti gimė italų menininkų šeimoje Milane. Jo tėvas Carlo Bugatti (1856–1940) buvo Moderno Italijos meno baldų ir papuošalų kūrėjas. Jo brolis Rembrandt Bugatti buvo gyvūnų statulų skulptorius.

Jau nuo pat jaunystės E. Bugatti rodė susidomėjimą variklių ir automobilių sandara ir su kompanija „Prinetti & Stucchi“ 1899 m. sukūrė pirmąjį savo automobilio modelį „Bugatti Type 1“.

1901 m. dizaineris sukūrė antrąjį „Bugatti“ modelį „Type 2“. Šis modelis tais metais laimėjo pagrindinį prizą Milano parodoje. Visi kiti modeliai iki pat „Type 7“ buvo vadinami „De Dietrich-Bugatti“.

1906 m. E. Bugatii pradėjo glaudų bendradarbiavimą su variklių gamintoja „Deutz AG“. 1907 m. jis tapo šios įmonės produkcijos vadovu. Šiose pareigose E. Bugatti sukūrė „Type8/9“, o „Type 10“ sukūrė savo namų rūsyje. 1913 m. E. Bugatti „Peugeot“ užsakymu sukūrė mažą miesto automobilį „Peugeot Bébé“.

Nepaisant to, kad inžinierius gimė Italijoje, savo įmonę „Automobiles E. Bugatti“ 1909 m. jis įkūrė Molshaimo mieste, tuometinėje Vokietijoje (dabar Prancūzija). Nuo to laiko E. Bugatti įmonė tapo žinoma dėl prabangių, greitų ir išskirtinių automobilių gamybos. Išskirtinis technologijų vystymas kompanijai leido pasiekti didelės sėkmės automobilių sporte – „Bugatti“ automobiliai laimėjo pirmuosius tris istorijoje Monako GP 1929, 1930 ir 1931 m.

I pasaulinio karo metu E. Bugatti pradėjo gaminti variklius lėktuvams.[1] 1939 m. įmonė sukūrė pirmąjį savo lėktuvą „Bugatti Model 100“, turėjusį dalyvauti lenktynėse, tačiau jis nebuvo paruoštas iki nustatyto laiko, tad šiuo metu vienintelis pagamintas egzempliorius laikomas muziejuje.

1939 m. rugpjūčio 11 d. E. Bugatti sūnus Jean žuvo bandydamas „Bugatti Type 57“ automobilį. Po šios nelaimės Bugatti kompanija susidūrė su sunkumais. II pasaulinio karo metu buvo susprogdinta įmonės gamykla šalia Molshaimo ir įmonė prarado teises į nuosavybę.

2000 m. E. Bugatti buvo įtrauktas į JAV automobilių šlovės sąrašą.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]