Encyclopédie

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Fig.1: Titulinis Encyclopédie puslapis

Enciklopedija arba Aiškinamasis mokslų, menų ir amatų žodynas (pranc. Encyclopédie, ou Dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers) – prancūziška enciklopedija, didžiausias Prancūzijos Švietimo epochos mokslo ir kultūros paminklas.

Encyclopédie 35 tomai buvo išleisti XVIII a. (17511780). Pagrindinį leidimą sudarė 17 tomų teksto (60 000 straipsnių) ir 11 tomų „graviūrų“ (teksto iliustracijų).

17761777 išleisti 4 papildomi tomai, skirti iliustracijoms, 1780–2 tomai nuorodų, rodyklių. Enciklopedijos leidimo iniciatorius – А. Bretonas. Denisas Didro buvo pagrindinis organizatorius, atsakingasis redaktorius, prospekto sudarytojas bei daugumos tiksliųjų mokslų straipsnių autorius.

Antruoju Encyclopédie redaktoriumi iki 1758 buvo D'Alamberas.

Reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Encyclopédie istorinė reikšmė yra ta, kad ji ideologiškai prisidėjo prie Didžiosios Prancūzijos revoliucijos; straipsniai, parašyti patrauklia, populiaria forma, buvo nukreipti prieš feodalizmo santvarką.

Encyclopédie pagal to meto mastus pasiekė plačius gyventojų sluoksnius. Prenumeratorių skaičius – apie 4 000.

Enciklopedija buvo pakartotinai leidžiama Lukoje (1758–76), Ženevoje (1778–1779), Lozanoje (1778–81), daugelyje valstybių buvo verčiama ištisai arba iš dalies.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Enciklopedistai

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka