Eleanor Farjeon

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Eleanora Fardžen
angl. Eleanor Farjeon
Eleanor Farjeon (Элеанор Фарджон).jpg
E. Fardžen
Gimė 1881 m. vasario 13 d.
Londonas, Anglija
Mirė 1965 m. birželio 5 d. (84 metai)
Londonas, Anglija
Veikla poetė, prozininkė, žurnalistė, dramaturgė
Žinomas (-a) už „Knygų kambarėlis“
Žymūs apdovanojimai

1955 m. Karnegio medalis
1956 m. Hanso Kristiano Anderseno medalis

Eleanora Fardžen (angl. Eleanor Farjeon, 1881 m. vasario 13 d. – 1965 m. birželio 5 d.) – britų rašytoja, poetė, žurnalistė ir dramaturgė. Kūrė vaikams ir suaugusiems, tačiau pasaulyje geriausiai žinoma kaip vaikų rašytoja. 1955 m. Eleanorai Fardžen buvo įteiktas Karnegio medalis, o 1956 m. – ir prestižinis Hanso Kristiano Anderseno medalis.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Būsimoji rašytoja gimė Londone, augo keturių vaikų šeimoje. Eleanoros tėvas taip pat buvo rašytojas, todėl nuo vaikystės skatino savo vaikus – dukrą ir tris sūnus – kurti. Eleanora buvo silpnos sveikatos, nelankė mokyklos, tačiau buvo ugdoma namuose, anksti išmoko skaityti.

Eleanora Fardžen labai gerai sutarė su savo broliu Hariu – jie nuo mažens dviese kūrė įsivaizduojamus herojus, vaidindavo nedideles pjeses. Manoma, jog šis žaidimas labai paveikė būsimosios rašytojos talentą ir kūrybą.

Eleanora daug bendravo su Londono literatais, teatralais, tačiau didžiausią įtaką jos kūrybai padarė vaikystės prisiminimai.

Rašė eilėraščius, pjeses, pasakas, apsakymus, sukūrė romanų. Pirmiausia išgarsėjo „Senojo Londono dainelėmis vaikams“ (angl. Nursery Rhymes of London Town), po to – pasakų knyga suaugusiems „Martinas Pipinas obelų sode“ (angl. Martin Pippin in the Apple Orchard). Vėliau šis rinkinys buvo perleistas jauniesiems skaitytojams ir ypač išpopuliarėjo tarp paauglių.

1955 m. Eleanora Fardžen pati sudarė savo kūrybos rinktinę „Knygų kambarėlis“ (angl. The Little Bookroom – už ją rašytoja ir pelnė minėtus vaikų literatūros apdovanojimus. Lietuviškai ši rinktinė išleista 2 knygomis: „Mažoji siuvėja“ (2008 m.) ir „Septintoji princesė“ (2008 m.). Vertėjas – Viltaras Alksnėnas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Eleanor Farjeon. Mažoji siuvėja, vert. Viltaras Alksnėnas. – Vilnius: Nieko rimto, 2008, p. 222