Dviuodegiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Diplura

Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Nariuotakojai
( Arthropoda)
Potipis: Šešiakojai
( Hexapoda)
Klasė: Entognatha
( Entognatha)
Būrys: Dviuodegiai
( Diplura)

Dviuodegiai (Diplura) – šešiakojų nariuotakojų būrys, kartu su beūsiais ir kolembolomis priskiriamas Entognatha klasei. Žinoma apie 800 rūšių.

Anatomija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma dviuodegių smulkūs, 2-5 mm ilgio, nors kai kurios Japyx genties rūšys gali pasiekti 5 cm ilgį. Jie neturi akių ir, išskyrus kai kurioms rūšims būdingus tamsius cerkus, yra nepigmentuoti. Turi ilgas antenas iš dešimties ar daugiau karioliukus primenančių segmentų ir porą cerkų ant pilvelio galo. Cerkai gali būti ilgi ir siūliški arba trumpi ir žnypliški, primenantys auslindos cerkus. Kai kurios rūšys geba nusimesti cerkus, jei reikia (autotomija). Per gyvenimą, kuris trunka iki metų, išsineria iki 13 kartų.

Ekologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dviuodegiai dažni dirvoje, lapų nuokritose, humuse, bet retai matomi dėl smulkumo ir požeminio gyvenimo būdo. Minta gyvais organizmais ir negyva organika. Japygidae šeimos dviuodegiai naudoja žnypliškus cerkus smulkiam grobiui medžioti. Rūšys su ilgais cerkais neplėšrios.

Būdingas išorinis apvaisinimas. Patinai per savaitę padeda apie 200 spermatoforų, patelės juos susirenka. Metamorfozė dviuodegiams nebūdinga, jaunikliai nuo suaugusiųjų skiriasi dydžiu ir dauginimosi organų neišsivystymu.