Pereiti prie turinio

Dvinaris cheminis ginklas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Dvinaris cheminis ginklas (angl. binary chemical weapon) – cheminis ginklas, kuriame veiklioji medžiaga susidaro tik ginklą naudojant. Iki tol cheminiame šaudmenyje ar kovinės nuodingosios medžiagos purškimo įrenginyje būna du atskirti netoksiški ar mažai toksiški pirmtakai. Todėl saugomas ir gabenamas cheminis ginklas būna žymiai saugesnis. Pasibaigus cheminio ginklo laikymo trukmei dvinarį ginklą galima saugiai ir gana paprastai išardyti ir utilizuoti.

Iššovus ar kitaip paleidus šaudmenį jame suyra dvi kapsulės su pirmtakais. Skrydžio metu cheminis artilerijos sviedinys sukasi ir pirmtakai sumaišomi, dėl ko jie sparčiai reaguoja ir sudaro jau galutinę veikliąją medžiagą. Pasiekus taikinį sprogsta cheminio šaudmens išmetamasis užtaisas, kuris aerozolizuoja ir išsklaido veikliąją medžiagą.

Dvinarius cheminius ginklus ir juose naudojamus pirmtakus prižiūri cheminio ginklo konvencija.

Pavyzdys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvinario cheminio šaudmens pavyzdys yra JAV cheminis artilerijos sviedinys M687. Jo viduje yra metilfosfonilo difluoridas (karinis kodas DF) ir izopropilo alkoholio bei izopropilamino mišinys, atskirti pertvara. Šūvio metu perkrova suardo pertvarą, sukimasis sumaišo pirmtakų mišinį, iš kurio susidaro nervus paralyžiuojančios dujos zarinas.