Drednoutas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Vienintelis iki šių dienų išlikęs drednoutas USS „Texas“ (BB-35), į vandenį nuleistas 1912 m. Dabar tai laivas-muziejus.

Drednoutas (angl. dreadnought) – linijinių laivų tipas, plačiai naudotas XX a. pradžioje. Tai buvo galingiausi to meto artileriniai laivai, laikyti pagrindine karinių jūrų laivynų smogiamąja jėga. Ginkluoti patrankomis, išdėstytomis laivo centre.

Pirmasis drednoutas buvo 1906 m. į vandenį nuleistas D. Britanijos karališkojo laivyno laivas HMS „Dreadnought“, kuris padarė tokią įtaką linijinių laivų (angl. battleships) statyboje, kad jo pavadinimas tapo bendriniu tokio tipo laivų pavadinimu. Juos ėmė vadinti drednoutais, o šarvuotus ankstesnius linijinius laivus ėmė vadinti predrednoutais (angl. pre-dreadnought).

Drednoutai pasižymėjo dviem tuo metu revoliuciniais ypatumais:

  • galingomis patrankomis – turėjo labai daug didelio kalibro patrankų ir neturėjo vidutinio kalibro patrankų. Tai principas „tik didelės patrankos“ (angl. all-big-gun);
  • jų varikliai buvo garo turbinos.

Drednoutai tapo valstybių jūrinės galios simboliais, jų pasirodymas atnaujino ginklavimosi varžybas jūrose tarp D. Britanijos ir Vokietijos. Ginklavimosi drednoutais varžybos vyko visame pasaulyje, įskaitant P. Ameriką, iki Pirmojo pasaulinio karo pradžios. Sėkmingi drednoutų modeliai buvo vis stambesni, juose naudojo vis tobulesnius šarvus, variklius, artileriją.

Per 5 metus nauji linijiniai laivai taip pakito, kad galia gerokai viršijo patį pirmąjį HMS „Dreadnought“. Šiuo galingus laivus imta vadinti superdrednoutais. Dauguma pradinių drednoutų po Pirmojo pasaulinio karo buvo paleisti į metalo laužą pagal Vašingtono laivynų sutartį. Daug naujausių superdrednoutų buvo ginkluotėje iki Antrojo pasaulinio karo ir jo metu.

Drednoutų statybos karštinė XX a. pradžioje surijo didelius išteklius, tačiau tarp drednoutų įvyko tik vienas jūrų mūšis. Tai buvo Jutlandijos jūrų mūšis, kuriame susikovė D. Britanijos ir Vokietijos laivynai, bet laimėtojas liko neaiškus.

Terminas drednoutas po Pirmojo pasaulinio karo, o ypač po Vašingtono laivynų sutarties pasirašymo, imtas vartoti vis rečiau, kadangi praktiškai visi išlikę linijiniai laivai pagal charakteristikas buvo drednoutai. Kita karo laivų grupė, kuriai irgi tiktų drednouto pavadinimas yra linijiniai kreiseriai (angl. battlecruisers).

Paskutinis drednouto tipo linijinis laivas buvo priimtas į laivyną 1946 m. Tai D. Britanijos HMS „Vanguard“, iš laivyno sąrašų išbrauktas 1960 m.