Dra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dra
Dra netoli žiočių
Dra netoli žiočių
Ilgis 1150 km
Baseino plotas 15 000 km²
Ištakos Aukštasis Atlasas
Žiotys (Atlanto vandenynas)
Šalys Maroko vėliava Marokas
Vikiteka Dra

Dra (arab. درعَا = Draâ, ber. ⴷⴻⵔⵄⴰ = Derɛa) – ilgiausia Maroko upė, teka šalies pietvakariuose. Prasideda Aukštajame Atlase, susiliejus Dadeso ir Imini upėms ties Uarzazatu. Pradžioje teka kalnų slėniu į pietryčius, už Mhamido pasuka į vakarus pusdykumėmis. Įteka į Atlanto vandenyną į šiaurę nuo Tantano.

Dra baseinas

Dra vandenys vandenyną pasiekia tik po gausių liūčių ar tirpstant sniegui kalnuose. Pastoviai vandenininga tik kalnuose (~200 km). Upės vanduo labai intensyviai naudojamas drėkinimui.[1] Upės slėnyje klesti žemės ūkis, įsikūrę nemažai oazių ir kasabų (tvirtovių). Prie Dra aukštupio įsikūrę Zagoros, Agdzo, Mhamido miestai, o dykumų vadžio apylinkės negyvenamos.

Dra upė turi labai svarbią istorinę reikšmę. Dar priešistoriniais laikais jos slėnis buvo gyvenamas pirmykščių žmonių bendruomenių (tai liudija gausūs radiniai). Dra upė dažnai būdavo laikoma Sacharos dykumos šiaurine riba.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 140
Oazė prie Dra aukštupio