Doša

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Doša yra vienas iš pagrindinių terminų naudojamų Ajurvedoje. Suvokus kas yra došos ir kokios yra jų funkcijos, galima suvokti ir visą Ajurvedos esmę. Žmogus, kaip ir visa visata, sudarytas iš penkių pirmapradžių elementų - Erdvės, Vėjo, Ugnies, Vandens ir Žemės. Erdvės ir Vėjo elementus žmogaus organizme valdo Vatos doša, Ugnies ir iš dalies Vandens stichiją reguliuoja Pitos doša, o Žemės ir Vandens - Kaphos doša. Vatos, Pitos ir Kaphos došos valdo visus penkis elementus ir jų atliekamas funkcijas. Ajurvedoje visas žmogaus organizmas ir jo funkcijos yra suvokiami per trijų došų koncepciją. Jei došos veikia darniai ir jų prigimtinė proporcija nesikeičia, organizmas yra sveikas. Došos yra gyvybinės jėgos, neturinčios fizinio pavidalo. Vis dėlto jų sankaupos sukelia došų reguliuojamų organizmo elementų disbalansą ir tai yra ligos proceso pradžia. Sanskrito kalboje viena iš došos reikšmių yra 'tai, kas suteršia'. Tad došos yra ir potencialūs patogeniniai faktoriai, nes pasikeitus došų proporcingumui padidėjusi doša tampa ligos priežastimi. Antriniai patogeniniai faktoriai ligos procese - kūno audiniai (dhatu), toksinai (ama), šalinimo produktai (mala), yra tiesiogiai įtakojami ir priklauso nuo došų pusiausvyros. Pagal tai kokia doša pasireiškia labiausiai, žmonės yra skirstomi į 7 tipus.

Žmonių tipai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ajurveda teigia, jog kiekvienas iš mūsų esame unikalus. Vis dėlto tam, kad būtų įmanoma taikyti tam tikrus sveikatos palaikymo ar gydymo principus, žmonės yra skirstomi į tipus. Kiekviename žmoguje yra didesnis ar mažesnis Vatos, Pitos ir Kaphos došų kiekis. Pagal tai, kuri doša ar došos dominuoja, Ajurveda išskiria 7 žmonių tipus:

  • Vatos tipas - dominuojanti doša yra Vata, kitos dvi došos nežymiai išreikštos.
  • Pitos tipas - dominuojanti doša yra Pita, kitos dvi nežymiai išreikštos.
  • Kaphos tipas - dominuojanti doša yra Kapha, kitos dvi nežymiai išreikštos.
  • Vatos-pitos tipas - dominuoja Vata ir Pita, Kapha nežymiai išreikšta.
  • Vatos-kaphos tipas - dominuoja Vata ir Kapha, Pita nežymiai išreikšta.
  • Pitos-kaphos tipas - dominuoja Pita ir Kapha, Vata nežymiai išreikšta.
  • Vatos-pitos-kaphos tipas - visos trys došos yra proporcingai išreikštos.

Dominuojant Vatos došai arba, verčiant iš sanskrito kalbos, Vėjo energijai, žmogus paprastai yra aukštas, lieknas, kūrybingas ir nepastovus. Dominuojant Pitai arba Ugnies energijai, žmogus yra vidutinio sudėjimo, energingas, veiklus, ūmaus būdo ir įsitikinęs savo teisumu. Kaphos arba Žemės tipo žmonės paprastai būna apkūnūs arba linkę priaugti svorio, atlaidūs, geranoriški, linkę kaupti emocijas, mėgstantys ilgai pamiegoti bei vadovautis taisykle "skubėk lėtai".

Kūno tipų įvairovė leidžia suvokti, jog žmonės yra skirtingi ir tai, kas tinka vienam, gali netikti ar net kenkti kitam, kadangi jo došų pusiausvyra yra kitokia.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]