Dinozaurų renesansas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Dinozaurų renesansas[1] – mokslinių tyrimų laikotarpis, prasidėjęs XX a. 7-ojo dešimtmečio pabaigoje, kuriam būdingas atsinaujinęs mokslininkų ir visuomenės susidomėjimas dinozaurais. Šį susidomėjimą paskatino nauji atradimai ir tyrimai, kurie rodė, kad dinozaurai galėjo būti šiltakraujai gyvūnai, o ne nerangūs šaltakraujai, kaip buvo manoma pirmojoje XX a. pusėje.

Žymiausi naujojo požiūrio į dinozaurus atstovai buvo John Ostrom, kuris teigė, kad paukščiai išsivystė iš Coelurosauria grupės dinozaurų[2] bei Robert Bakker, kuris aiškino, kad dinosaurai buvo šiltakraujai ir tam tikra prasme labai panašūs į šiuolaikinius žinduolius ir paukščius. [3] Bakker savo idėjas dažnai lygindavo su vyravusiomis XIX a. pabaigoje.[3]

Dinozaurų renesansas padarė didelį poveikį praktiškai visoms dinozaurų biologijos sritims, įskaitant fiziologiją, evoliuciją, elgesį, ekologiją ir išmirimą. Taip pat dinozaurai labiau paplito masinėje kultūroje.

Dinozaurai ir paukščių kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Paukščių kilmė.
Plaštakos kaulų panašumai tarp Deinonychus (kairėje) ir archeopterikso (dešinėje) paskatino John Ostrom atgaivinti idėją apie ryšius tarp dinozaurų ir paukščių.

Nuo XIX a. vidurio iki amžiaus galo daugelis mokslininkų manė, kad tarp paukščių ir dinozaurų yra glaudus ryšys – dinozaurai suprasti kaip tarpinė grandis tarp roplių ir paukščių.

Tačiau 1926 m. Gerhard Heilmann išleido savo įtakingą veikalą The Origin of Birds,[4], kuriame atmetė dinozaurų ir paukščių sąsajas, daugiausia dėl to, kad kaip manyta dinozaurai neturėjo "šakutės" kaulo (furcula) (kaip žinoma dabar tai yra netiesa). Dėl to plačiai paplitusiomis hipotezėmis tapo paukščių kildinimas iš crocodylomorpha viršbūrio ir tekodontų, o ne iš dinozaurų.

Tokia situacija išliko iki 1964 m., kai John Ostrom atrado nedidelį plėšrų dinozaurą, kurį jis pavadino Deinonychus antirrhopus.[5] Tai buvo terapodas, kurio skeleto panašumas į paukščius buvo akivaizdus. Remdamasis tuo Ostrom teigė, kad Huxley buvo teisus ir kad paukščiai išties išsivystė iš dinozaurų.[2] Nors Ostrom susiedamas paukščius su dinozaurais buvo įkvėptas Deinonychus, panašūs į paukščius dinozaurai, pvz., velociraptorius, buvo žinomi jau keletą dešimtmečių.[6] Po Ostrom atradimų, idėja, kad paukščiai išsivystė iš dinozaurų, susilaukė palaikymo iš paleontologų pusės ir šiuo metu tai yra vyraujanti koncepcija. Naujesni metodai, pvz., kladistika, ir keleto sparnuotųjų dinozaurų atradimas šį ryšį patvirtino. Ryšys tarp dinozaurų ir paukščių paskatino susidomėjimą dinozaurų (ypač terapodų) filogenetika.

Dinozaurų monofilija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš pradžių dinozaurai laikyti monofiline grupe, sudaryta iš gyvūnų turinčių bendrą protėvį, kurio neturėjo kiti ropliai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Sąvoka plačiai pradėta naudoti po to paties pavadinimo straipsnio, kurį paleontologas Robert T. Bakker išspausdino „Scientific American“ žurnale 1975 m. balandžio mėn. Sąvokos naudojimo pavyzdžiai gali būti čia arba čia.
  2. 2,0 2,1 Ostrom, J. 1974. Archaeopteryx and the Origin of Flight. The Quarterly Review of Biology Vol. 49, No. 1
  3. 3,0 3,1 Bakker, R.T. 1986. The Dinosaur Heresies. William Morrow, New York.
  4. Heilmann, G. 1926: The Origin of Birds. Witherby, London. ISBN 0-486-22784-7 (1972 Dover reprint)
  5. Ostrom, J. H. (1969) "Osteology of Deinonychus antirrhopus, an unusual theropod from the Lower Cretaceous of Montana." Peabody Museum of Natural History Bulletin, 30: 1-165.
  6. Osborn, H.F. 1924a. Three new Theropoda, Protoceratops zone, central Mongolia. American Museum Novitates 144: 1-12.