Dimitras Sanguška

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dimitras Sanguška
Sanguškos
Gimė 1530 m.
Mirė 1554 m.
Tėvas Teodoras Sanguška
Sutuoktinis (-ė) Elžbieta Ostrogiškė
Vaikai neturėjo

Dimitras Sanguška (15301554) – LDK kunigaikštis; Kanivo, Čerkasų ir Žitomiro seniūnas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dimitro Sanguškos žmona Elžbieta Ostrogiškė

Gimė ir augo žinomo Braclavo seniūno Teodoro Sanguškos šeimoje, brolis – Lietuvos lauko etmonas Romanas Sanguška.

Įsimylėjo kunigaikščio Iljos Ostrogiškio dukterį Elžbietą ir prieš jos motinos valią išsivežė merginą į Čekiją. Bėglius vytis suskubo Kališo vaivada Martynas Zborovskis, kuris juos aptiko Lysa prie Labės miestelio smuklėje. Dimitras buvo nuginkluotas ir, pervežus į Jaromirą, įkalintas. Buvo baiminamasi tąkart Čekiją valdžiusio Ferdinando I galimo įsakymo Dimitrą paleisti, todėl 1554 m. vasario 3 d. jį nužudė. Karalius Ferdinandas I liepė žudiką M.Zborovskį suimti ir jį paleido 1555 m. tik parašius Lietuvos-Lenkijos valdovui Žygimantui Augustui.

Dimitro Sanguškos antkapinė lenta
Jaromiro Šv. Mikalojaus bažnyčia

Elžbieta buvo gražinta į tėvynę, o Dimitras Sanguška palaidotas Jaromiro šv. Mikalojaus bažnyčioje. Kapas ilgam užmirštas ir tik 1860 m. vėl atsitiktinai surastas. Užrašas lotynų kalba skelbė: „Hoc loco conditvr corp clari litvaie dvcis Dimithr Sandvskovie ex magifica Olgerdorv failia nati capitaei Cyrkovien et Kayonir quem p fide isi dioseq Martinvs Zborovski trvcidavit“ – (liet. Čia ilsisi palaikai šauniojo Lietuvos kunigaikščio Dimitro Sanguškos iš garbingos Algirdaičių giminės, Čerkasų ir Kanevo seniūno, kurį išdavikiškai ir pasalūniškai užmušo Martynas Zborovskis). Palaikai buvo perlaidoti tos pačios bažnyčios šoninėje navoje, senasis antkapinis akmuo su Vyčiu ir užrašu įmūrytas į sieną.

Bajorų tarpe D.Sanguška buvo įvardintas kaip negarbingas bėglys nuo teisingumo, vėliau požiūris sušvelnėjo ir Elžbietos-Dimitro meilės istoriją imta romantizuoti.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]