Didmaišis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Didmaišiai

Didmaišis (angl. Flexible Intermediate Bulk Container, FIBC, big bag, bulk bag, Super Sack) – standartizuota didelių matmenų talpyklė, skirta laikyti sausus birius produktus, tokius kaip smėlis, trąšos, plastiko granulės, kuras ir kt.

Didmaišiai paprastai gaminami iš storo audeklo, dažnai pinto iš polietileno ar poplipropileno juostelių. Šis audeklas gali būti padengtas papildoma danga. Didmaišių skersmuo paprastai būna apie 110 cm, o aukštis nuo 100 iki 200 cm. Į juos paprastai telpa nuo 0,5 iki 2,0 tonų krovinio, o pagal tūrį – iki 3 m³. Tuščias didmaišis, skirtas gabenti 1 toną krovinio, paprastai sveria 2-3 kg. Didmaišiai nesunkiai perdirbami (grąžinamasis perdirbimas}.

Didmaišiai idealiai tinka bet kokioms birioms medžiagoms (milteliai, granulės, dribsniai ir pan.). Kuriami didmaišiai ir skysčiams gabenti.

Didmaišiai gabenami ir/ar kraunami naudojant padėklus arba didmaišių kėlimo kilpas. Didmaišiai paprastai turi 1, 2 ar 4 kėlimo kilpas. Didmaišius su vienintele kilpa gali kilnoti ir vienas žmogus, nes nereikia kito, kuris ant kablio užkabintų antrąją kilpą.

Didmaišiai ištuštinami naudojant specialias angas dugne, pvz., išpylimo kaklelį (angl. discharge spout), ar tiesiog prapjaunant dugną.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nėra tiksliai žinoma, kur ir kada ėmė naudoti pirmuosius didmaišius, bet XX a. 5-tą dešimtmetį juos jau naudojo gaminiams pakuoti. Tai buvo didmaišiai iš PVC gumos, kuriuose gumos pramonėje perveždavo techninius suodžius, naudojamus kaip žaliavą gumos gamyboje. Vienas pirmųjų žinomų didmaišių importuotojų į JAV buvo Robert Williamson, kompanijos B.A.G. Corp. įkūrėjas, užsiėmęs tuo 1969 m. Tuos pirmuosius didmaišius importavo iš Japonijos ir pateikė vartotojams žemės ūkyje. Didmaišiuose tada ėmė tiekti trąšas ir pesticidus, kas palengvino šių medžiagų tiekimą ir pylimą į barstymo lėktuvus.[1]

7-tą dešimtmetį ėmus naudoti polipropileną ir atsiradus naujoms audimo technologijoms buvo sukurti dabartinės išvaizdos didmaišiai, kuriuos plačiai ėmė naudoti naftos perdirbimo ir chemijos pramonėje miltelinėms ir granulinėms medžiagoms laikyti ir gabenti.
7-to dešimtmečio viduryje naftos krizės metu didmaišiuose ėmė masiškai gabenti cementą iš Europos į Artimuosius Rytus, kur jo daug reikėjo plečiamai naftos gavybos pramonei. Didžiausio cemento poreikio metu kiekvieną savaitę Europoje į laivus pakraudavo iki 50000 tonų cemento didmaišiuose.

1983 m. kompanijos, gaminusios didmaišius, įkūrė Didmaišių asociaciją (angl. Flexible Intermediate Bulk Container Association, FIBCA). Dabar FIBC priklausančių kompanijų gaminamais didmaišiais kasmet pervežama virš ketvirčio milijardo tonų krovinių. Didmaišiuose gabenamos įvairiausios medžiagos, nuo grūdų ir pašarų iki miltelių pavidalo chemikalų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „1969“. bagcorp.com. Suarchyvuotas originalas 2015-04-29. Nuoroda tikrinta 2016-12-11.