Dezaktyvacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Radiacinės, cheminės ir biologinės saugos kariuomenės mokymai Balakovo AE. Vyksta mokomoji pastato dezaktyvacija.

Dezaktyvacija – viena iš nukenksminimo priemonių, kuria pašalinamos radioaktyvios medžiagos užterštose vietovėse, nuo pastatų paviršių, konstrukcijų, technikos, drabužių, asmens apsaugos priemonių, vandens.

Dezaktyvaciją galima atlikt dviem būdais – mechaniniu ir fizikiniu-cheminiu, kurie vienas kitą papildo. Mechaniniu būdu radioaktyvios medžiagos nuo užterštų paviršių šalinamos šluotelėmis ar kitomis priemonėmis, iškratant, išpurtant drabužius, nuplaunant vandens srove, nuputimu (pvz., naudojant aviacinius variklius). Vandens paviršiaus įtempimus galima mažinti temperatūros pakėlimu ar naudojant paviršiaus aktyvias medžiagas (muilą, skalbimo miltelius ir t. t.). Mechaninis būdas yra paprastas ir prieinamas, todėl dažniausiai taikomas technikos, automobilinio transporto, drabužių, asmens apsaugos priemonių dezaktyvacijai iškart išėjus iš užterštos teritorijos.

Tačiau dėl glaudaus radioaktyvių medžiagų ryšio su daugelio medžiagų paviršiumi ir gilaus jų įsiskverbimo į paviršius, mechaninis būdas gali neduoti reikiamo efekto. Todėl kartu su juo taikomas fizikinis-cheminis būdas, kuriame naudojami specialių preparatų tirpalai, žymiai padidinantys radioaktyvių medžiagų šalinimo (nuplovimo) efektyvumą nuo užterštų paviršių.

Taip pat naudojami ir kiti paviršių dezaktyvacijos būdai – elektrocheminė dezaktyvacija (dezaktyvuojama dalis panardinama į elektrolito tirpalą, prie apdirbamo paviršiaus prijungiamas teigiamas arba neigiamas elektros polius),[1] lazerinė dezaktyvacija[2] (mechanizmas panašus į lazerines sistemas, taikomas senų dažų ar rūdžių valymui, naudojamas, pvz., metalinių daiktų restauracijoje), ultragarsinė dezaktyvacija ir kt.

Dezaktyvuojant, priklausomai nuo aplinkybių ir nukenksminamo objekto, naudojami skirtingi metodai. Teritorijos plotai, turintys kietą paviršių, dezaktyvuojami aukštu spaudimu nuplaunant radioaktyvias medžiagas (dulkes), naudojant laistymo ar gaisrinius automobilius. Teritorijose, kur nėra tvirto paviršiaus, dezaktyvacija atliekama iškasant viršutinį grunto ar sniego sluoksnį, užpilant švariu gruntu, užsėjant augalais, akumuliuojančiais radionuklidus, įrengiant paklotus ir t. t.

Atominėse elektrinėse įrangos ir patalpų dezaktyvacija yra standartinė procedūra, atliekama tiek prieš, tiek ir po reaktoriaus įrangos remonto darbų; atliekama rankiniu būdu, naudojant chemines medžiagas arba specialia įranga ir konteineriais (labai aktyvioms įrangos dalims).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Г. Н. Колпаков, Н. А. Колпакова, В. А. Кузов, В. И. Хвостов. Очистка лома нержавеющих сталей электрохимическим методом // Ползуновский вестник. – 2009. – Nr. 3. – Psl. 112–116.
  2. Вейко В. П., Шахно Е. А. и др. Лазерная дезактивация металлических поверхностей // Оптический журнал. – 2007. – Т. 74. – Nr. 8. – Psl. 33.