Derindžeris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pirmasis derindžeris – Philadelphia Deringer, gamintas Henrio Derindžerio. Šiuo derindžeriu buvo nušautas A. Linkolnas.
Kairėje – šiuolaikinis keturvamzdis derindžeris COP 357 Derringer
FP-45 Liberator

Derindžeris (angl. derringer) – mažas kišeninis neautomatinis ir nesavitaisis pistoletas. Kadangi šie pistoletai neturi pertaisymo mechanizmo, jie būna kompaktiškesni už savitaisius pistoletus.

Derindžeriai skiriasi vamzdžių skaičiumi:

  • Pirmieji derindžeriai būdavo vienvamzdžiai ir kartu vienašūviai.
  • Vėliau atsirado dvivamzdžiai derindžeriai, kurių vamzdžiai yra vienas virš kito. Tokie dvivamzdžiai irgi būna kompaktiški.
  • Keturvamzdžių derindžerių vamzdžiai būna sublokuoti dviem aukštais – pora vamzdžių apačioje, pora – viršuje. Šių derindžerių plotis dukart didesnis už vienvamzdžių ir dvivamzdžių.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas derindžeris (angl. derringer) atsirado iš Henrio Derindžerio (Henry Deringer) pavardės. Tik angliškame termine derringer atsirado antra r raidė, kurios nėra pavardėje.

Henris Derindžeris buvo garsus XIX a. pirmos pusės kišeninių pistoletų gamintojas. Daug ginklų gamintojų gamino jo kapsulinio pistoleto Philadelphia Deringer kopijas, tad pistoleto pavadinime buvusi jo pavardė tapo bendriniu tokių pistoletų pavadinimu.

Derindžerius dažnai naudodavo moterys, kadangi jie, būdami maži, tilpdavo rankinukuose ar tikdavo nešioti užkišus už kojinės raiščio.

1865 m. balandžio 14 d. būtent derindžeriu aktorius Džonas Butas (John Wilkes Booth) nušovė JAV prezidentą Abraomą Linkolną.

Derindžeris buvo per antrąjį pasaulinį karą gamintas vienšūvis 11,43 mm kalibro (0.45 ACP šovinys) FP-45 Liberator (angl. liberator 'išlaisvintojas').

Derindžeriai yra rusiški begarsiai pistoletai MSP 7,62x35 mm (МСП) ir S4M 7,62x62,8 mm (С4М).

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Derindžerio šovinys užtaisant būna įstumtas į vamzdžio šovinio lizdą. Užtaisomas paprastai atlenkiant vamzdį – tuomet išimamos šautos tūtelės ir įdedami nauji šoviniai. Vienų derindžerių vamzdžiai atlenkiami į šoną, kitų – žemyn.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]