Dekurionas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Dekurionas (lot. decurio, dgs. decuriones) – Romos kavalerijos karininkas, vadovavęs turmai.

Romos respublikos armija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romos respublikos laikais (300–88 m. pr. m. e.) „polybiškas“ legionas iš piliečių turėdavo ir 300 kavaleristų dalinį, padalintą į 10 turmų po 30 raitelių. Kiekvienai turmai vadovavo 3 dekurionai, kuriuos išsirinkdavo patys turmos nariai. Nors lot. decurio reiškia 'dešimties vadas', manoma, kad turma nebūdavo suskirstyta į tris dešimtukus, o vienas dekurionas būdavo turmos vadas, o kiti du – jo pavaduotojai.[1] Visi dekurionai būdavo Romos raitelių luomo nariai kaip ir daugelis jų pavaldinių.

Romos imperijos armija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romos principato laikais (30 m. pr. m. e. – 284 m. e. m.) imperinėje Romos armijoje dekurionai irgi vadovavo kavaleristų turmoms, bet jau be pavaduotojų dekurionų. Kaip ir daugelis kitų imperinės armijos kareivių dekurionai buvo daug metų tarnaujantys profesionalai, dažniausiai – savanoriai.

Romos imperiniame legione, turinčiame apie 5500 karių, būdavo 120 kavaleristų dalinys (4 turmos). Kadangi tada paprastai būdavo apie 30 legionų, imperinė legionų kavaleriją sudarydavo tik apie 3600 kavaleristų (nors viso Romos armija turėjo apie 80 tūkstančių kavaleristų). Vienu metu legionuose būdavo apie 120 kavalerijos dekurionų.

Didžioji dalis imperinės kavalerijos būdavo auksiliarijų pulkuose. Auksiliarijų kariuomenė buvo reguliari imperijos kariuomenė, sudaryta iš imperijos pavaldinių, kurie nebuvo Romos piliečiai ir buvo žinomi kaip peregrinai.

Ala (pažodžiui 'sparnas') buvo grynai kavalerijos dalinys, kuriame būdavo 480 kavaleristų (16 turmų su 16 dekurionų). Dviguboji ala (lot. ala milliaria) turėdavo 720 kavaleristų (24 turmos). Imperatoriaus Adriano valdymo laikais buvo apie 90 alų. Be alų auksiliarijų kariuomenėje būdavo dar vienas kavalerijos dalinių tipas raitelių kohorta (cohors equitata) – pėstininkų dalinys su 120 kavaleristų (4 turmos). Dvigubojoje raitelių kohortoje būdavo 240 kavaleristų (8 turmos). Adriano laikais buvo apie 180 raitelių kohortų. Tad auksiliarijų kariuomenėje vienu metu būdavo apie 2500 dekurionų.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Polybius VI.25

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]