Dantų atspaudas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Atspaudas odontologijoje yra negatyvus burnos kietųjų ir minkštųjų audinių atvaizdas. Atspaudas – informacija dantų technikui apie paciento burnos audinių būklę. Pagal atspaudą dantų technikas, atpylęs gipsinį modelį, gamina reikiamus dantų protezus.
Klasifikacija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Atspaudai būna anatominiai ir funkciniai.
Anatominiai atspaudai skirstomi į:
- pagrindinius (pagal kuriuos gaminami pagrindiniai modeliai protezams daryti),
- pagalbinius (pagal juos atpilami modeliai, kurie naudojami individualių atspaudinių šaukštų ir lankinių protezų metalinio skeleto gamyboje).
Funkciniai atspaudai skirstomi į:
- pilnus,
- dalinius.
Anatominiai atspaudai dažniausiai nuimami naudojant standartinį atspaudinį šaukštą, o funkciniai individualiai pacientui pagamintą šaukštą.
Atspaudinės medžiagos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Ideali atspaudinė medžiaga turėtų pasižymėti mažais deformacijos koeficientais, nebūti alergizuojanti ar toksiška, lengvai panaudojama, gerai dezinfekuojama, nereaguoti su modelio gamybai skirtomis medžiagomis.
Dažniausiai atspaudams naudojamos alginatinės, polieterinės ir silikoninės A ir C atspaudinės medžiagos. Šios medžiagos geriausiai atitinka reikalavimus, keliamus gaminant atspaudus.
Atspaudo gamyba
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Odontologas atlieka burnos apžiūrą. Parenka paciento burnai tinkamo dydžio šaukštą. Jeigu reikia į dantenų vageles dedamas retrakcinis siūlas. Paruošiama atspaudinė medžiaga sudedama į šaukštą. Šaukštas su atspaudine medžiaga prispaudžiamas prie dantų lanko. Nuimtas atspaudas įvertinamas: ar nėra oro porų, suplyšimų. Nepavykęs atspaudas išmetamas, procedūra kartojama. Geras atspaudas nuplaunamas ir dezinfekuojamas. Atspaudas nešamas dantų technikui, atpilti modelį.
Aukščiau pateikiama bendra atspaudo nuėmimo tvarka. Skiriamos atspaudų nuėmimo metodikos:
- Vienmomenčiai atspaudai (vienos pakopos atpaudai) daromi vieno etapo metu, ypač kai paciento dantys yra paslankūs, stiprus pykinimo refleksas. Naudojamos alginatinės, polieterinės ir silikoninės atspaudinės medžiagos.
- Dvimomenčiai atspaudai (dviejų pakopų atspaudai). Atliekami dviem etapais. Naudojamos silikoninės A ir C atspaudinės medžiagos.