Dantų atspaudas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Iš atspaudinio šaukšto neišimtas silikoninis atspaudas
Alginatinis atspaudas

Atspaudas odontologijoje yra negatyvus burnos kietųjų ir minkštųjų audinių atvaizdas. Atspaudas – informacija dantų technikui apie paciento burnos audinių būklę. Pagal atspaudą dantų technikas, atpylęs gipsinį modelį, gamina reikiamus dantų protezus.

Klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atspaudai būna anatominiai ir funkciniai.

Anatominiai atspaudai skirstomi į:

  • pagrindinius (pagal kuriuos gaminami pagrindiniai modeliai protezams daryti),
  • pagalbinius (pagal juos atpilami modeliai, kurie naudojami individualių atspaudinių šaukštų ir lankinių protezų metalinio skeleto gamyboje).

Funkciniai atspaudai skirstomi į:

  • pilnus,
  • dalinius.

Anatominiai atspaudai dažniausiai nuimami naudojant standartinį atspaudinį šaukštą, o funkciniai individualiai pacientui pagamintą šaukštą.

Atspaudinės medžiagos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ideali atspaudinė medžiaga turėtų pasižymėti mažais deformacijos koeficientais, nebūti alergizuojanti ar toksiška, lengvai panaudojama, gerai dezinfekuojama, nereaguoti su modelio gamybai skirtomis medžiagomis.

Dažniausiai atspaudams naudojamos alginatinės, polieterinės ir silikoninės A ir C atspaudinės medžiagos. Šios medžiagos geriausiai atitinka reikalavimus, keliamus gaminant atspaudus.

Atspaudo gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Odontologas atlieka burnos apžiūrą. Parenka paciento burnai tinkamo dydžio šaukštą. Jeigu reikia į dantenų vageles dedamas retrakcinis siūlas. Paruošiama atspaudinė medžiaga sudedama į šaukštą. Šaukštas su atspaudine medžiaga prispaudžiamas prie dantų lanko. Nuimtas atspaudas įvertinamas: ar nėra oro porų, suplyšimų. Nepavykęs atspaudas išmetamas, procedūra kartojama. Geras atspaudas nuplaunamas ir dezinfekuojamas. Atspaudas nešamas dantų technikui, atpilti modelį.

Aukščiau pateikiama bendra atspaudo nuėmimo tvarka. Skiriamos atspaudų nuėmimo metodikos:

  • Vienmomenčiai atspaudai (vienos pakopos atpaudai) daromi vieno etapo metu, ypač kai paciento dantys yra paslankūs, stiprus pykinimo refleksas. Naudojamos alginatinės, polieterinės ir silikoninės atspaudinės medžiagos.
  • Dvimomenčiai atspaudai (dviejų pakopų atspaudai). Atliekami dviem etapais. Naudojamos silikoninės A ir C atspaudinės medžiagos.Commons-logo.svg

Vikiteka