Daneborgas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Daneborgo stoties vieta Šiaurės Rytų Grenlandijos nacionaliniame parke

Daneborgas – stotis, įsikūrusi Volastono rago pusiasalyje, Šiaurės Rytų Grenlandijoje, Jaunojo Sundo upės žiotyse, prie Grenlandijos jūros. Daneborgas yra SIRIUS patrulių štabas. Ištisus metus Daneborgo stotyje gyvena 12 gyventojų, o vasarą jų skaičius išauga. Ši stotis yra didžiausia iš keturių nuolat apgyvendintų gyvenviečių Šiaurės Rytų Grenlandijos nacionaliniame parke: Danmarkshavne nuolatinių gyventojų yra 8, Norde - 5, Mestersvige - 2.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Buvęs rogių patrulių štabas, pavadintas Eskimonæs, yra 27 km į pietvakarius nuo dabartinio Daneborgo, Klaveringo salos pietinėje pakrantėje. Toje vietoje prieš įkuriant štabą buvo paskutinė inuitų gyvenvietė Šiaurės Rytų Grenlandijoje (1823), kuri buvo sunaikinta vokiečių 1943 m. kovo 13 d., per Antrąjį pasaulinį karą.

Metereologinė stotis dabartinėje Daneborgo vietoje buvo pastatyta 1944 m. vasarą per Antrąjį pasaulinį karą. Statyboms vadovavo Strongas, JAV pakrantės sargybos kapitonas.

Karo pabaigoje stotį užėmė Šiaurės Rytų Grenlandijos rogių patruliai, kurie šią stotį pavertė savo štabu ir pavadino Daneborgu. Dalis stoties buvo pastatyta iš netoli Šiaurėje buvusioje vokiečių bazėje „Lille Koldeway“ paliktų statybinių medžiagų. Ši vokiečių karo metų bazė buvo įkurta per operaciją Edelweiß II.