Dalinimosi automobiliu paslauga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Dalinimosi automobiliu (angl. carsharing) paslauga suteikia galimybę naudotis automobiliu jo neturint. Ši paslauga itin tinkama žmonėms ir įmonėms, kurie automobiliu naudojasi ne ištisa dieną, taip pat tiems, kurie nori paįvairinti savo važinėjimąsi naujo automobilio vairavimu.

„Carsharing“ paslaugos atsiradimas siejamas su „Selbstfahrergenossenschaft“ automobilių dalinimosi programos kūrimu Ciuriche, 1948 metais. Vėliau naujas keliavimo mieste būdas išplito ir jau septintajame dešimtmetyje pradėjo aktyviai veikti daugelyje šalių: JAV, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje bei Olandijoje.

Esminiai skirtumai tarp „carsharing“ paslaugos ir tradicinės automobilių nuomos:

  • Ši paslauga nėra apribota darbo valandomis – ja galima naudotis ištisą parą;
  • Rezervavimas, automobilio paėmimas ir grąžinimas veikia savitarnos principu;
  • Transporto priemonės gali būti nuomojamos valandoms, taip pat dienoms ar ilgesniam laikui;
  • Paslaugos vartotojai yra registruoti ir iš anksto patvirtinti nariai (patikrinama kliento teisė vairuoti automobilį, nustatomas apmokėjimo mechanizmas);
  • Paslauga teikiama tam tikroje teritorijoje, kaip dviračių nuomos sistema;
  • Į važiavimo kainą įeina transporto priemonės draudimas ir degalai.

Automobilio nuomos alternatyva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dalinimosi automobiliu paslauga - idealus variantas didesnių miestų gyventojams, kurie naudojasi viešuoju transportu, daug vaikščioja ar važinėja dviračiu. Ši paslauga yra puiki alternatyva naudotis automobiliu mieste, kai automobilis reikalingas atsiradus konkrečiam poreikiui - užmiestinei kelionei, sugedus nuosavam automobiliui, daiktų pervežimui ar specialioms progoms (pvz., atvažiavus svečiams iš užsienio, norint aprodyti apylinkes). Tai taip pat gali būti puiki alternatyva verslo įmonėms. Skaičiuoja, kad vienas „carsharing“ paslaugos automobilis gali pakeisti 3-5 įmonės automobilius.

Dauguma dalinimosi automobiliu paslaugos propaguotojų mano, kad žmonėms, nejaučiantiems poreikio kasdien važinėti automobiliu ir nuvažiuojantiems mažiau nei 10 tūkst. kilometrų per metus, naudotis „carsharing“ paslauga apsimoka labiau nei turėti nuosavą automobilį. Nuosavo automobilio pirkimo, draudimo, remonto ir išlaikymo išlaidų yra fiksuotos ir paprastai nepriklauso nuo to, kaip dažnai automobiliu yra naudojamasi.

Užsienio šalyse dalinimosi automobiliais sistema yra gerai išplėtota ir sinchronizuota su viešuoju miesto transportu, todėl tokiuose miestuose dalinimasis automobiliais prisideda mažinant spūstis, suteikia daugiau susisiekimo galimybių ir mažina miesto taršą. Paslaugos teikėjai pabrėžia, kad tai ekologiška – naudojami automobiliai yra mažalitražiai, dėl to jų išmetamas CO2 kiekis yra mažesnis.

Kaip „carsharing“ veikia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naudojimasis automobiliais vyksta tik tarp paslaugai užsiregistravusių klubo narių. Automobilio rezervacija, pasiėmimas ir grąžinimas remiasi savitarnos principu. Dažniausiai rezervacija vyksta internetu ar telefonu. Kai rezervacija būna baigta ir patvirtinta, automobiliu galima pradėti naudotis iš karto pasirinktoje vietoje ir nustatytu laiku.

Automobilio atrakinimo mechanizmas veikia tokiu principu:

  1. Klientas prideda savo narystės kortelę prie kortelių skaitytuvo, esantčio ant priekinio automobilio stiklo;
  2. Kortelė nuskenuojama;
  3. Aktyvuojamas laikas;
  4. Atrakinamas automobilis.

Skaitytuvas suveikia tik rezervacijos metu pasirinktu laiku. Automobilio raktelius galima rasti jo viduje.

Nors paslaugos vartotojai yra atsakingi už automobilio išvalymą ir degalų papildymą jiems baigiantis, paslaugą teikianti įmonė rūpinasi visa ilgalaike transporto priemonės priežiūra. Klubo nariai tiesiog turi užtikrinti, kad po jų pasinaudojimo automobiliu, jis bus tinkamas kitam vartotojui.

Dalinimosi automobiliu paslauga Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuva – pirmoji Baltijos šalis, kurioje veikia dalinimosi automobiliu paslauga. Šiuo metu „carsharing“ privalumais galima pasinaudoti sostinėje Vilniuje. „eCito“ dalinimosi automobiliu paslauga suteikia galimybę turėti automobilį tada, kai jo reikia, ir naudotis juo tiek laiko, kiek būtina. Paslaugos teikėjai ateityje planuoja plėstis ir į kitus šalies miestus.