Dažasvydis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Paintball 1.jpg
Turnyrams naudojama aikštė

Dažasvydis (angl. paintball) – militaristinio stiliaus sportas ir pramoga.

Dažasvydis atsirado JAV prieš beveik 20 metų. Šiuo metu labiausiai išvystytas Prancūzijoje, Anglijoje, Amerikoje, Australijoje, Vokietijoje ir Skandinavijoje.

Dažasvydį gali žaisti ir vyrai, ir moterys, ir netgi vaikai. Jis yra skirstomas į pramoginį ir sportinį. Pramoginis žaidžiamas miškingoje vietovėje arba apleistuose pramoniniuose pastatuose. Paprastai dažasvydžio metu susirenka nuo 10 iki 50 žmonių. Žaidėjai pasidalija į kelias komandas ir šaudo vieni į kitus dažasvydžio kamuoliukais. Kamuoliukai, pataikę į priešininkus, skyla ir palieka dažų dėmę. Toks žaidėjas laikomas nukautu ir išeina iš žaidimo. Tuomet skelbiamas sekantis žaidimas. Vienas žaidimas trunka apie 10 minučių, žaidimo sesiją sudaro 5–10 tokių žaidimų. Įspūdžiui sustiprinti naudojama karinė apranga, dūminės šaškės, dažų granatos, sprogimai.

Sportinis dažasvydis žaidžiamas pagal griežtas taisykles, su teisėjų dalyvavimu ir specialioje aikštelėje su pripučiamomis figūromis. Jo metu komandos iš 3–7 žmonių kovoja dėl prizinių vietų.

Dažasvydis dažniausiai žaidžiamas dažasvydžio klubuose. Tai įmonės, kurios turi 10–50 vnt. dažasvydžio šautuvų, aprangų, specialių kaukių. Lietuvoje veikia apie 50 dažasvydžio klubų. Labiausiai išvystytas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose.

Dažasvydis suteikia galimybę ne tik sportuoti gryname ore, bet ir padeda atsiskleisti žmogaus galimybes apmąstyti taktiką bei strategiją, lavina sugebėjimą greitai priimti sprendimą, panaikina psichologinę įtampą ir pasąmonėje kaupiamą agresiją. Kai kurios firmos į šiuos žaidimus pasikviečia psichologus ir gautus rezultatus panaudoja perskirstydami savo padaliniuose esančias pareigybes.

Dažasvydžio kamuoliukai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dažasvydžio kamuoliukus paprastai gamina farmacinės kompanijos. Kamuoliukai nuo smūgio dūžta ir palieka dažų dėmę. Dažus galima lengvai nuplauti, jie nekenksmingi aplinkai, lengvai ištirpsta gamtoje. Veidas apsaugomas specialia kauke. Dažasvydžio klubuose į pradinį paketą būna įtraukta nuo 100 iki 500 kamuoliukų. Vieno pramoginio dažasvydžio žaidimo sesijos metu iššaudoma apie 300–500 kamuoliukų, sportinio – apie 1000–3000 kamuoliukų. Vikiteka

Ginklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis ginklas dažasvydyje  yra vadinamas markeriu. Dažniausiai naudojama itin patikimus ir moderinius pusiau automatinius – Tippmann 98 Custom. Taip pat, lengvesnius, tinkančius sportui mechaninius Protoyz Speedster MG ir SpeedsterFieldForce. Pastarieji labai megstami merginų!