Džigitas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Džigitas – Vidurinėje Azijoje, Kaukazo regione raitelis, pasižymintis puikia jojimo technika, narsa, raitelio ginklų (kardo ar šaškos) valdymo technika.

Žodis kilęs iš tiurkų kalbos žodžio, reiškiančio 'jaunas vaikinas, jaunuolis; šaunuolis'.

Rusijos imperijos Vidurinės Azijos valdose džigitais vadino vietinius gyventojus, kurie Rusijos kariuomenės daliniuose tarnavo vedliais, pasiuntiniais bei žvalgais. Kai kuriuose Kaukazo ir Vidurinės Azijos kariniuose daliniuose džigitas buvo vienas žemiausių kareivių karinių laipsnių.

Įdomūs faktai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rusijos imperijoje apdovanojimuose, kuriuos įteikdavo pavaldiniams ne krikščionims, krikščionių šventųjų atvaizdai (šv. Georgijaus, šv. Vladimiro, šv. Anos atvaizdai atitinkamuose ordinuose) buvo pakeisti į Rusijos imperijos herbą – dvigalvį erelį.[1] Tačiau netrukus kalniečiai musulmonai pareikalavo, kad jų apdovanojimuose grąžintų šv. Georgijaus atvaizdą. Jį jie pagarbiai vadino „džigitu“, o herbą – paniekinamai „paukštyčiu“. Rusijos imperijos valdžia atsižvelgė į tai, ir šv. Georgijaus ordino apdovanojimuose, skirtuose musulmonams, grąžino šv. Georgijaus atvaizdą.

Susiję straipsniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Г. А. Мурашев. Титулы, чины, награды. — СПб., 2001, с.160