Dženės didžioji mečetė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Dženės didžioji mečetė
Šalis Malis
Miestas Dženė
Atšaka sunitai
Statybinė medžiaga plūktas molis
Pastatyta 1907 m.
Stilius Sahelio-Sudano

Dženės didžioji mečetė – musulmonų sunitų mečetė Malyje, Dženės mieste. Tai didžiausias pasaulyje pastatas, pastatytas iš plūkto molio. Ši mečetė laikoma išskirtiniu Sudano-Sahelio islamiškosios architektūros pavyzdžiu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji mečetė Dženėje pastatyta apie XIII-XIV a. Rašytiniuose šaltiniuose minima nuo XVII a. („Sudano istorijoje“). Šaltinyje rašoma, kad Džanės sultonas Kunburu priėmęs islamą sugriovė savo rūmus ir jų vietoje pastatęs mečetę. Vėlesni valdovai pastatę bokštus, įtvirtinimus. Vėliau mečetė minima tik 1828 m. prancūzų keliautojo Renė Kaljė užrašuose: jis aprašė mečetę kaip apleistą, apgyvendintą daugybės kregždžių ir dėl to dvokiančią. 1893 m. prancūzams okupavus Dženę, iš mečetės buvo belikę griuvėsiai. 1907 m. jungtinės prancūzų ir vietinių gyventojų pajėgos mečetę atstatė.

Nuo 1988 m. mečetė kartu su kitais istoriniais Dženės objektais įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. 1996 m. žurnalas Vogue mečetėje surengė fotosesiją su pusnuogėmis moterimis. Tai papiktino tikinčiuosius ir nuo to laiko ne musulmonams į mečetę įeiti draudžiama.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visa mečetė pastatyta iš saulėje džiovintų plūkto molio plytų bei molinio skiedinio. Bokštai dekoruoti „dygliais“, pagamintais iš etiopinės palmyros kamienų. Šie dygliai tarnauja ir kaip pastoliai nuolatiniams mečetės remontams. Mečetė pastatyta ant 75 x 75 m formato platformos, iškilusios virš aplinkinės turgaus aikštės 3 m. Pagrindinis įėjimas yra šiaurinėje pusėje. Maldos siena (kibla) nukreipta į rytus (Mekos pusėn) – ją žymi trys dideli bokštai-minaretai. Jų viršūnėse, ant medinių strypų užverti stručių kiaušiniai – be savo simbolinės reikšmės jie taip pat svarbus saugant bokštus nuo lietaus sukeltos erozijos. Kibloje ties kiekvienu bokštu yra po mihrabą. Vidinio kiemo matmenys – 20 x 46 m.

Kadangi Dženės didžioji mečetė yra gan lietingoje srityje, po kiekvieno liūčių laikotarpio jai reikalingas remontas. Vietiniai Dženės gyventojai rengia kasmetinę talką mečetės remontui, padengimui nauju molio sluoksniu.