Pereiti prie turinio

Džaravai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Džaravai
Gyventojų skaičius ~380–400
Populiacija šalyse Indijos vėliava Indija (Andamanų salos)
Kalba (-os) džaravų
Religijos prigimtinė (andamaniečių mitologija)
Giminingos etninės grupės kiti andamaniečiai, ypač ongiai

Džaravai (Järawa, Jarwa – iš akabėjų k. „svetimi“, sav. Aong) – andamaniečių tauta, dabar gyvenanti Didžiojo Andamano salų spiečiuje, Vidurinio Andamano ir Pietų Anamano salų vakarinėje pakrantėje (Andamanų ir Nikobarų salos, Indija). Tikslus skaičius nežinomas (spėjama ~380–400 žmonių). Vartoja džaravų kalbą, priskiriamą atskirai ongų (pietų andamaniečių) kalbų šeimai. Kaip ir kiti andamaniečiai, Indijoje laikomi „adivasiais“.

Iki XVIIIXIX a., kai britai, o vėliau ir indai ėmėsi kolonizuoti Andamanų, apie džaravus nieko nežinoma. Gali būti, kad džaravai ir nūnai išnykę džangiliai kadaise sudarė bendrą tautą, nes džaravai tarsi laiko džangilius savo protėviais.[1] Iki XIX a. džaravai gyveno Pietų Andamane ir aplinkinėse salelėse, tačiau dėl ligų, alkoholizmo, narkotikų vartojimo sparčiai nykstant šiaurės andamaniečiams, džaravai palaipsniui persikėlė į šių žemes. Ilgą laiką džaravai laikėsi visiškoje atskirtyje nuo likusio pasaulio, atėjūnus pasitikdavo ginklais. XX a. VIII dešimtmetyje pro džaravų gyvenamas džiungles buvo nutiestas plentas. Palaipsniui džaravai ėmė rodytis šalia plento ir aplinkinėse gyvenvietėse (ypač nuo 1997 m.). Vietos valdžia formaliai siekė riboti džaravų ir aplinkinių ryšius visų pirma dėl pavojaus imuniteto neturinčių čiabuvių sveikatai, tačiau XXI a. pr. ryšiai dar labiau padažnėjo, kelionė po džaravų žemes tapo turistine atrakcija: džaravai (ypač vaikai, moterys) įgudo stovėti pakelėse ir prašyti saldumynų, maisto, įninka į alkoholį, tabaką, betelį, tampa žagintojų aukomis.[2]

Džaravai gyvena klajokliškai, medžioja laukines kiaules, driežus, gaudo žuvis, kitus jūrų gyvūnus. Naudoja lankus ir strėles, vėliau pradėjo medžioklei naudoti šunis. Rankioja vaisius, šakniagumbius, medų. Seniau naudojo tik akmeninius ir kaulinius įnagius, dabar įsigyja metalinių.

  1. M. V. Portman. Notes on the Languages of the South Andaman Group of Tribes. Office of the superintendent of government printing, India, 1898.
  2. Chamberlain, Gethin (7 January 2012). „Andaman Islands tribe threatened by lure of mass tourism“. The Guardian. London.