Pereiti prie turinio

Cristoforo Buondelmonti

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Konstntanopolio žemėlapis (iš Liber insularum Archipelagi)

Kristoforas Buondelmontis (it. Cristoforo Buondelmonti; 1386 m. – apie 1430 m.) – italų vienuolis, geografas ir kartografas.

Savo gimtąjį Florencijos miestą paliko 1414 m., keliavo po Graikijos salas Kiprą, Kretą, ir Rodą. Pastarojoje išmoko graikų kalbą. Apie 1420 m. aplankė Konstintanopolį. Po kelionių išleido du veikalus, kuriuose pateikė geografinės informacijos apie šiuos kraštus bei žemėlapių, jūrlapių:

  • Descriptio insulae Cretae (išleistas 1417 m., remiant mecenatui Niccolo Niccoli);
  • Liber insularum Archipelagi (išleistas 1422 m.) ir dedikuotas kardinolui Giordano Orsini).

Pastarajame išspausdintas Konstantinopolio žemėlapis yra seniausias žinomas miesto kartografinis vaizdas iki užimant jį turkams 1453 m. Italų tyrinėtojo Giuseppe Ragone nuomone, Liber insularum Archipelagi galėjo būti sukurtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto užsakymu.[1]

Kristoforas Buondelmontis mokslo pasaulyje išgarsėjo ir dėl vieno savo pirkinio. 1419 m. Andro saloje jis įsigijo rankraštį Hieroglyphica (vertimą į graikų kalbą). Tai unikalus senovinis traktatas apie egiptietiškų hieroglifų prigimtį. Išspausdintas Florencijoje 1505 m., jis sukėlė didžiulį susidomėjimą tarp to meto humanistų ir turėjo įtakos egiptietiškų rašmenų tyrimams.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Massimo Donattini. Spazio e modernità: libri, carte, isolari nell’età delle scoperte – Clueb, 2000
  • R. Weiss. Un umanista antiquario: Cristoforo Buondelmonti in Lettere Italiane vol. 16, 1964
  • Cristoforo Buondelmonti. Descriptio insule Crete et Liber insularum, cap. XI, traduzione di Marie Anne Van Spitael – Creta, 1981.