Pereiti prie turinio

Claus Sluter

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Klausas Sliuteris (Klasas Sliuteris, ol. Claus Sluter, apie 1345–1405/06 m.) – iš Nyderlandų kilęs viduramžių skulptorius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klausas Sliuteris gimė apie 1340−1345 m. Harleme Olandijoje. 1379−1385 m. dirbo Briuselyje. Po to tapo Burgundijos hercogo Pilypo II Drąsiojo skulptoriaus Jean de Marville asistentu Dižone, bei po jo mirties 1389 m. − hercogo pirmuoju skulptoriumi. Vienu iš garsiausių K. Sliuterio ir jo vadovaujamų dirbtuvių kūrinių tapo projektas „Mozės šulinys“ šalia Dižono buvusiame kartuziečių vienuolyne (sukurtas apie 1395−1406 m.). Kita skulptūrų grupė, vaizduojanti Madoną, šventuosius ir hercogą su žmona buvo sukurta vienuose vienuolyno vartuose. Ji buvo pradėta Jean de Marville ir išlikusi ne pilna.

K. Sliuteris kūrė Pilypo II Drąsiojo kapo projektą, pradėtą taip pat Jean de Marville. Šis projektas nebuvo baigtas dėl K. Sliuterio mirties ir vėliau ties juo dirbo skulptoriaus sūnėno Claus de Werve vadovaujamos dirbtuvės, todėl nustatyti K. Sliuterio indėlį projekte labai sunku. Kapo gedėtojų skulptūrų grupė tikriausiai yra sukurta K. Sliuterio ar atlikta pagal jo projektus. Vienas iš ryškiausių K. Sliuterio skulptūros nuopelnų buvo figūrų išlaisvinimas nuo struktūrinės−architektūrinės paskirties. Jo skulptūros pasižymi monumentalumu ir vaizduojamu emociniu dvasingumu, nebūdingu to meto prancūzų skulptūrai. K. Sliuterio įtaka pasireiškė XV a. pradžios ankstyvojoje Nyderlandų dailėje.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]