Chilonas
Chilonas iš Spartos (sen. gr. Χίλων ὁ Λακεδαιμόνιος) – senovės graikų politinis veikėjas, poetas, vienas iš septynių išminčių.
Biografija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Spartietis, Damageto sūnus. Gimė 600 m. pr. m. e. Spartoje. Mirė 520 m. pr. m. e. Pisoje, Elidės regione. Buvo garsus tarp graikų dėl savo dviejų pranašysčių. 56-osios Olimpiados metu (556/5 m. pr. m. e.) buvo išrinktas eforu. Manoma, kad Chilonas padėjo nuversti Sicijono, kuris vėliau tapo Spartos sąjungininku, tironą. Manoma, kad jo veikla sudarė sąlygas sukurti Peloponeso sąjungą.
Chilonas mirė labai senas, būdamas 80-ties metų amžiaus, švęsdamas savo sūnaus pergalę bokso rungtyje Olimpinėse žaidynėse. Hermippus teigimu, jis mirė apkabindamas savo sūnų Viktorą iš nuovargio ir per didelio džiaugsmo. Kaip rašo Plinijus ir Diogenas iš Laerto, visi Olimpiados dalyviai dalyvavo Chilono laidotuvėse. Po mirties spartiečiai pastatė paminklą jo garbei.
Posakiai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Chilonas neišsiskyrė kalbumu. Diogenas iš Laerto aprašo jį kaip elegijų kūrėją, parašiusį daugiau kaip du šimtus eilių, ir priskiria jam daug išsireiškimų, pavyzdžiui:
- Laikyk liežuvį, ypač užstalėje
- Apie mirusiuosius nepiktžodžiaujama (liet. Apie mirusiuosius tik gerai arba nieko)
- Negrasink, tai moterų reikalas
- Vedybas švęsk kukliai
- Kalbėdamas nemosikuok rankomis – tai beprotybės ženklas
- Gerbk senatvę
- Nesijuok iš žmogaus nelaimės
- Neleisk liežuviui aplenkti jausmus
- Sulaikyk pyktį
- Negeisk to, kas neįmanoma
- Paklusk įstatymams
- Neleisk niekam pamatyti tave skubančio
- Išlik ramus
Dialogai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- K: Kur yra skirtumas tarp išsilavinimo ir neišsilavinimo?
- Chilonas: Viltyje
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- The History of Philosophy, Georg Olms, 1655, London